Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Kryptowaluty zwolnione z PCC, 31.07.2019r.

Podziel się postem:

 

Dobre wiadomości dochodzą z Ministerstwa Finansów, które przedstawiło projekt ustawy zwalniającej sprzedaż i wymianę kryptowalut od podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest to o tyle istotne, że obecnie pobór podatku został zawieszony do końca tego roku, nowe prawo zaś ma zapewnić bezterminowe zwolnienie z PCC. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

W zeszły czwartek domniemane samobójstwo popełnił wspólnik upadłej BitMarket – Tobiasz Niemiro. Ciało znaleziono w lesie z raną postrzałową głowy. Niedługo potem jeden z dziennikarzy poinformował, że zmarły znalazł się w środowisku szemranych biznesmenów i planował przekazać mu pewne materiały (jednak już nie zdążył). Sprawę łączy się z samobójstwem innego przedsiębiorcy z branży gastronomicznej. Samobójstwa mają być wynikiem zbliżającego się przedterminowego zwolnienia z więzienia tzw. Trolla, który w latach 90. organizował porwania dla okupu wśród olsztyńskich biznesmenów. Niemiro sprzeciwiał się wcześniejszemu wyjściu na wolność przestępcy.

Do emisji własnej kryptowaluty ma przygotowywać się irański bank centralny. Paymon – bo taka jest jej domniemana nazwa – ma mieć zabezpieczenie w złocie, a prace nad nią rozpoczęły się w styczniu tego roku. Emisja własnej kryptowaluty, choć wbrew aktualnej retoryce władz co do walut cyfrowych, może umożliwić Iranowi obejście amerykańskich sankcji.

Podobne plany snuje rząd Palestyny, który rozważa zastąpienie funkcjonującego od 1994 roku izraelskiego szekla. Ma to być krok na drodze do uniezależnienia gospodarczego i zapewnienia wolności.

Zaskoczenie przyniosła akcja Bank of China, jednego z największych podmiotów na chińskim rynku. Bank opublikował infografikę przedstawiającą podstawy działania oraz historię Bitcoina. Wyjaśniono także powody długoterminowego wzrostu jego wartości, a także dodano anegdotę o pizzy za 10 tysięcy BTC w 2010 roku. Nie zapomniano także o ostrzeżeniu potencjalnych inwestorów przed ryzykiem, przytaczając przykład upadku giełdy MtGox.

Ostrzejsze regulacje branży kryptowalutowej zapowiedziano w Estonii. Prezes tamtejszej Inspekcji Finansowej uznał obecne przepisy za niewystarczające, a także zwrócił uwagę na brak kontroli ze strony odpowiednich organów. W Rosji tymczasem miał miejsce “okrągły stół” co do regulacji kryptowalut. Uczestnicy orzekli, że integracja walut cyfrowych z systemem finansowym tego kraju to pieśń przyszłości – i to bardzo odległej. Stwierdzono, że obecnie emisja pieniądza innego niż rubel jest niezgodna z konstytucją, podniesiono przy tym także obawy o wykorzystywanie kryptowalut do finansowania działalności przestępczej.

Choć kryptowaluta Facebooka – Libra – jest dopiero na wczesnym etapie rozwoju i spotyka się ze sprzeciwem ustawodawców, w sieci nie brakuje stron oferujących już teraz jej zakup w przedsprzedaży. Są to oczywiście oszustwa, zachęcające do przesłania Bitcoinów, Etherum czy Litecoina za zakup ze specjalnym rabatem. Część serwisów skopiowało nawet całą szatę graficzną Libry oraz zdjęcia prezesa Facebooka – Marka Zuckerberga. W ostatnich dniach od kryptowaluty zdystansowało się dwóch partnerów strategicznych – Visa i Mastercard, które miały podpisać tylko niewiążące listy intencyjne. Teraz z kolei zwracają coraz większą uwagę na problemy natury prawnej.

Od dłuższego czasu społeczność kryptowalutowa ekscytowała się nadchodzącym lunchem założyciela TRONa – Justina Suna – ze znanym inwestorem Warrenem Buffetem. Lista gości miała obejmować także znane postacie świata kryptowalut, a ostatnio rozszerzyła się m.in. o szefa eToro, twórcę Litecoina czy prezesa Circle. Lunch miał odbyć się w zeszłym tygodniu, jednak Sun na kilka dni przed wydarzeniem odwołał je, argumentując to problemami z kamieniami nerkowymi. Kilka dni później opublikował w sieci swoje przeprosiny za “ordynarne zamieszanie i działania marketingowe”, które jednak zaraz potem zniknęły. Spekuluje się, że Sun miał zostać zatrzymany w Chinach z uwagi na oskarżenia o pranie brudnych pieniędzy oraz promowanie pornografii i nielegalnego hazardu.

Bitcoin po przebiciu się przez wsparcie na okrągłych 10 000 USD, zatrzymał się na 9000 USD i po przełamaniu tego poziomu może zmierzać do wsparcia, które znajduje się na 8500 USD. Opór aktualnie jest na 14 000 USD.

Ethereum przebiło wsparcie na 220 USD tym samym załamało trend wzrostowy na wykresie dziennym. Aktualnie wsparciem jest poziom 175 USD. Opór jest zlokalizowany na 240 oraz 280 USD.

Bitcoin Cash Przebił się przez wsparcie na 360 USD i tym samym załamał trend wzrostowy. Aktualnie wsparcia są na 260 USD, a następnie na 220 USD. Opór znajduje się na wcześniejszym wsparciu, czyli 360 USD.

Litecoin skorygował ostatnie spadki. Aktualnie wsparcia są na 70 – 76 USD, a opory w okolicach 104 USD.

Ripple zniosło całe wybicie z połowy maja i testuje poziom 0,30 USD. Opór jest na 0,36 USD, a kolejne wsparcie na 0,28 USD.

Dash dotarł w okolice 96 USD i tym samym zamknął lukę cenową. Opór znajduje się na 118 USD i był już raz testowany.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz