Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Komentarz walutowy: Złoty w tarapatach, 19.08.2021r.

Podziel się postem:

Długo wyczekiwana publikacja protokołu z lipcowego posiedzenia Fed popsuła nastroje inwestorów.

Zniżkują wszystkie aktywa uważane za ryzykowne, co odbija się negatywnie na notowaniach złotego, który jest najsłabszy od kilku miesięcy i zbliża się nieuchronnie do istotnych z perspektywy dalszych notowań poziomów.

Wczorajsza publikacja „minutek”, czyli protokołu z ostatniego, lipcowego posiedzenia Fed, mocno wstrząsnęła rynkiem walutowym. Pomimo, iż inwestorzy spodziewali się wzmianek o wygaszaniu programu skupu aktywów podczas kolejnych posiedzeń, wciąż tliła się nadzieja, że obóz gołębi jednak będzie górą. Okazuje się jednak, że nie dość, że większość członków zakłada rozpoczęcie taperingu jeszcze w tym roku, to niektórzy (Jim Bullard) chcieliby ten proces zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku, co oznaczałoby niespotykaną dotąd skalę cięć programu.

W reakcji na te informacje EUR/USD przełamał wsparcie w okolicach 1,1700 i po kontynuacji spadków w kolejnych godzinach dziś kwotowany jest na poziomie 1,1680. Umacniający się dolar wpływa na wycenę walut rynków wschodzących, w tym złotego. USD/PLN, który bez większych problemów przełamał opór w okolicach 3,91 przed południem w dalszym ciągu kieruje się na północ, osiągając poziom 3,93. Niezbyt dobrze wygląda również sytuacja na pozostałych parach złotowych – EUR/PLN zbliża się nieuchronnie do psychologicznej bariery 4,6000, która w ostatnich miesiącach stanowiła silny opór i ograniczała zakres trwającej od kwietnia konsolidacji, a CHF/PLN znalazł się dziś najwyżej od listopada 2020 i kwotowany jest obecnie na poziomie 4,2850.

Aktualny sentyment rynkowy wybitnie sprzyja dolarowi, co widać również w pozycjach inwestorów przeprowadzających transakcje na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets. Obecnie aż 82% z nich posiada na indeksie dolara (CMC USD Index) pozycje długie. Indeks ten reprezentuje siłę dolara względem ośmiu głównych walut – euro, jena, funta, dolara australijskiego, dolara kanadyjskiego, franka szwajcarskiego, juana oraz dolara singapurskiego. Sam indeks testuje obecnie szczyt z marca bieżącego roku, a jego pokonanie otworzy drogę do poziomów widzianych na dolarze w listopadzie 2020.

Nie można jednak wykluczyć, że obecne ruchy na rynku walutowym są nieco przesadzoną reakcją i w najbliższych godzinach (i dniach) sytuacja się unormuje. Z pewnością jednak czeka nas ponad tydzień spekulacji na temat przyszłości programu skupu aktywów i silne wyczekiwanie na sygnały, które mogą się pojawić podczas rozpoczynającego się w przyszły weekend sympozjum w Jackson Hole. Tym bardziej warto zwracać uwagę na dane dotyczące amerykańskiej gospodarki, takiej jak choćby dzisiejsza, cotygodniowa aktualizacja z rynku pracy. Zgodnie z panującą zasadą „im gorzej, tym lepiej”, rynek może pozytywnie reagować na wszelkie informacje o tym, że wsparcie ze strony Fed będzie potrzebne jak najdłużej.


CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz