Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Komentarz walutowy: Ucieczka od ryzyka postępuje powoli, paniki (jeszcze) nie ma

Podziel się postem:

 

Złoty znalazł się w bardzo trudnym położeniu, a niestety istnieje znaczne zagrożenie jego dalszą przeceną. Rynek zaczyna rewidować w dół parametry chińskiej gospodarki w związku z epidemią koronawirusa. Inwestorzy na światowych rynkach potraktowali kwestię epidemii w Chinach jako powód do zredukowania pozycji. Sytuację dodatkowo pogarszają alarmujące doniesienia o słabnącej polskiej gospodarce.

Dokładnie o godzinie 11:00 zostały opublikowane ważne unijne dane dotyczące stopy bezrobocia i wskaźników nastroju konsumentów. Stopa bezrobocia spadła o 0,1 punktu do 7,4%, co jest wynikiem nieznacznie lepszym od prognoz. Jednak ważniejsze jest, że konsumenci pozostają pesymistami, a nastroje w biznesie nieznacznie się pogarszają.

 

W swojej ostatniej analizie JP Morgan obniżył prognozę wzrostu gospodarczego w Państwie Środka z 6,3% do 4,3% w pierwszym kwartale, w związku z epidemią koronawirusa. Zazwyczaj w okresie obchodów chińskiego Nowego Roku aktywność konsumencka silnie rosła, tym razem jest inaczej – konsumenci pozostają w domach. Odbije się to na kondycji produkcji przemysłowej, a w związku z paraliżem transportowym, przychody i zyski z turystyki i wymiany handlowej doznają silnego uszczerbku.

 

Tymczasem na naszym podwórku GUS opublikował wstępne, mocno rozczarowujące dane o PKB za IV kwartał. PKB Polski rosło w tempie tylko ok. 2,9-3,1 proc. rok do roku, a więc znacznie mniej, niż oczekiwano. Ta informacja zaniepokoiła inwestorów, szczególnie w świetle utrzymywania przez NBP stóp procentowych na niskim poziomie przy doniesieniach o braku pogarszającej się sytuacji gospodarczej wśród głównych polskich partnerów handlowych. Rodzima gospodarka w całym roku urosła o 4 proc., jednak z kwartału na kwartał widać, że stopniowo wyhamowuje. Na oficjalne dane pozostaje czekać do 14 lutego.

 

USD/PLN kieruje się w stronę oporu z listopada, gdy kurs naruszył poziom 3,93. Kurs EUR/PLN po złamaniu poziomu 4,25 przyspieszył wyprzedaż. Opór znajduje się w okolicach 4,29. GBP/PLN po powrocie powyżej 5,00 konsoliduje się. Tutaj również byki zyskały przewagę. CHF/PLN jest w trendzie wzrostowym od listopada, a oporem pozostaje 4,055.

 

Dzisiaj przed nami publikacje jeszcze wielu interesujących danych ekonomicznych. O godzinie 13:00 rynki będą czekały na decyzję Banku Anglii w kwestii stóp procentowych. Oczekuje się przewagi głosów za utrzymaniem stóp na tym samym poziomie (6 głosów), podczas gdy za obniżką ma być trzech przedstawicieli rady Banku Anglii. O godzinie 14:00 poznamy dane dotyczące CPI w Niemczech. Szacunki analityków wskazują na roczny wzrost inflacji o 1,7%. Pół godziny później poznamy wstępne dane amerykańskiego PKB (ma wzrosnąć o 2,1%) oraz liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, gdzie odnotowany może być minimalny wzrost nowych zgłoszeń.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz