Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Komentarz surowcowy Aforti Exchange: Złoto da zarobić inwestorom w 2019 roku, 25.01.2019r.

Podziel się postem:

 

Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI

Rok 2018 na rynku złota wielokrotnie zaskakiwał inwestorów. Wysokim wycenom złotego kruszcu towarzyszyły równie spektakularne spadki. Bez wątpienia surowiec ten był jednak jedną
z najpewniejszych inwestycji 2018 roku. Perspektywy dla złota
na 2019 rok są według większości analityków równe pozytywne, o ile geopolityczny scenariusz – z bankami centralnymi czy polityką FED w tle – zrealizuje się zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami.

Głównym czynnikiem zagrażającym wzrostom wyceny złota w 2019 roku może być co prawda kurs dolara i polityka monetarna USA. Jednocześnie wyższe stopy procentowe i umacnianie się amerykańskiej waluty stanowią mocny bodziec dla banków centralnych gospodarek wschodzących do zakupu złota, dywersyfikując tym samym ekspozycję na dolara. Analitycy Aforti Exchange szacują jednocześnie – biorąc pod uwagę m.in. planowaną na 2019 rok politykę FED – duże prawdopodobieństwo tego, że trend wzrostowy USD może ulec w 2019 roku odwróceniu, wspierając tym samym wycenę złota.

Według ekspertów Aforti Exchange, w perspektywie długookresowej złoto może notować wzrosty:

  • w reakcji na niepewność gospodarczą na głównych światowych rynkach, stanowiąc dla inwestorów stabilne aktywo zabezpieczające

  • w odpowiedzi na zakładane osłabienie kursu amerykańskiej waluty, prognozowanej m.in. w oparciu o mniej radykalną politykę FED w odniesieniu do podwyżek stóp procentowych w USA i zwiększanie rezerw złotego kruszcu przez banki centralne

ZŁOTO – analiza długoterminowa

Grudzień 2018 roku zakończył się na rynku złota w wyjątkowo dobrym nastroju, który wpisał się w układ wzrostowy, rozbudowany już od początku 2016 roku.

Zdecydowane wybicie notowań złota powyżej strefy 1195 – 1231 USD oznacza, że mamy
do czynienia ze wstępnym sygnałem do ataku na lokalny opór w cenie 1350 USD
, który powinien być osiągnięty w najbliższych miesiącach 2019 roku.

Potwierdzeniem gotowości do tak silnego ruchu będzie utrzymanie się notowań powyżej 50-proc. zniesienia grudniowych spadków, czyli poziomu 1255 USD.

Biorąc pod uwagę wzrostowy układ techniczny formacji oRGR oraz układ fal, notowania złota powinny dążyć do pokonania bariery 1400 USD i zbliżenie się do głównej linii trendu spadkowego, czyli obecnie w rejon okolic 1440 USD. Jeżeli tak się stanie, prawdopodobnie rynek złota czekałoby przyspieszenie wzrostów, chociaż w tym przypadku duże znaczenie będzie mieć również kurs dolara amerykańskiego, w którym kwotowana jest wycena złotego kruszcu.

Źródło: Aforti Exchange – notowania złota w układzie kwartalnym

 

Podziel się postem:

Dodaj komentarz