Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Komentarz przed sesją, 14.05.2020r.

Podziel się postem:

 

Środowa sesja na GPW przyniosła lekki spadek WIG20 (-0,5%), co nie zmieniło zbytnio układu technicznego na polskim parkiecie. W dalszym ciągu znajdujemy się w ramach szerszej konsolidacji 1550-1670 pkt. Warto dodatkowo wspomnieć o lekkim osłabieniu PLN, m.in. wobec EUR. Globalne nastroje uległy schłodzeniu do czego przyczynił się m.in. wczorajszy Powell.

Sesja w USA przyniosła 1,75-2% spadki na głównych indeksach. Jerome Powell zasugerował, bazujących na doniesieniach o otwieraniu gospodarki, że kryzys nie będzie długotrwały. Podkreślił, że perspektywy amerykańskiej gospodarki są zarówno wielce niepewne, jak i obciążone ryzykiem znacznego pogorszenia sytuacji. Rozczarowanie wśród niektórych inwestorów wywołało także wezwanie szefa Fed do zwiększenia stymulacji fiskalnej, bo odebrano to jako sygnał, aby szukać wsparcia gdzie indziej niż w banku centralnym, a oczekiwano zapowiedzi jego nowych działań. Kontrakty na krótkoterminowe stopy procentowe w USA wskazały w środę na mniejsze prawdopodobieństwo obniżki stóp poniżej zera po tym, jak prezes Fed Jerome Powell powiedział, że bank nie rozważa wprowadzenia ujemnego kosztu kredytu. Dłuższe kontrakty, zapadające w kwietniu 2021 roku i później, nadal wskazują jednak na oczekiwania, że stopy będą ujemne, wynika z danych programu CME Group FedWatch.

Obrót w Azji mija pod znakiem ok. 1% spadków. Nikkei i Kospi tracą 1,14% podczas gdy chińskie parkiety oscylują blisko 0. „Story” jest podobne, a mianowicie spadek oczekiwań co do odbicia V. W Chinach trwa wyczekiwanie na stymulacyjny pakiet fiskalny.

Lokalnie poznaliśmy pakiet wyników za I kw. przed sesją. Wczoraj KPRM zaprezentowała pakiet luzowania (3 etap) wobec restauracji i usług – docelowo sesja zakończyła się spadkiem m.in. akcji Amrestu. W zakresie opublikowanych wyników: Skorygowana EBITDA grupy KGHM wyniosła w pierwszym kwartale 2020 roku 1,129 mld zł wobec 1,454 mld zł przed rokiem – poinformowała spółka w raporcie. Wynik okazał się 6 proc. niższy od konsensusu PAP Biznes, który zakładał 1,201 mld zł skorygowanej EBITDA. Oczekiwania rynkowe dla skorygowanego wyniku EBITDA wahały się od 1,08 mld zł do 1,26 mld zł. Mediana wynosiła 1,24 mld zł. Zysk netto grupy Tauron w I kwartale 2020 roku wyniósł 161,5 mln zł wobec 535,8 mln zł zysku przed rokiem – podała spółka w raporcie kwartalnym. Tauron szacował wcześniej, że zysk netto wyniósł w tym okresie 161 mln zł.
Zysk netto, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł 162,1 mln zł wobec 535,3 mln zł zysku przed rokiem. Warto też (w zakresie oceny EUR i DNP) spojrzeć na wyniki Jeronimo Martins (Biedronka). Zysk netto j.d. grupy Jeronimo Martins spadł w pierwszym kwartale 2020 roku o 44 proc. do 35 mln euro – podała spółka w raporcie. Przychody grupy wzrosły w pierwszym kwartale 2020 roku o 11 proc. do 4,72 mld euro. EBITDA wyniosła 309 mln euro, co oznacza spadek o 0,4 proc. rdr. Zysk EBITDA grupy Cyfrowego Polsatu wyniósł w pierwszym kwartale 2020 roku 1,027 mld zł i był o 0,7 proc. wyższy od średniej oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP Biznes. Wynik spadł o 1,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. Oczekiwania dziesięciu analityków ankietowanych przez PAP Biznes co do zysku EBITDA grupy wahały się od 1,012 mld zł do 1,036 mld zł. Grupa Neuca odnotowała w pierwszym kwartale 2020 roku 49,5 mln zł zysku netto jednostki dominującej wobec 36,2 mln zł przed rokiem – podała spółka w raporcie. Konsensus PAP Biznes zakładał, że zysk netto wyniesie 42 mln zł, a prognozy analityków znajdowały się w przedziale 40,7-44,7 mln zł.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy lekkie schłodzenie globalnych nastrojów. Indeksy wyhamowało wzrosty, a inwestorzy otrzymali sygnał, iż Banki Centralne wolą poczekać z nowymi stymulantami do czasu oceny wpływu podjętych już działań.

 

Konrad Ryczko

DM Boś

Podziel się postem:

Dodaj komentarz