Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Komentarz PLN: PLN mocniejszy do euro, CPI w kalendarzu, 4.04.2018r.

Podziel się postem:

 

 

Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie nieco mocniejszego PLN z uwagi na wczorajszy spadek kursu EUR/PLN do okolic 4,1860 PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1946 PLN za euro, 3,4166 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5647 PLN względem franka szwajcarskiego oraz4,8113 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,188% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku FX przyniosło lekkie podbicie na notowaniach PLN. Wydaje się, iż poniedziałkowy dzień bez handlu pozwolił uniknąć reakcji na wyraźne pogorszenie nastrojów za sprawą eskalacji napięć handlowych na linii USA-Chiny. Z drugiej strony gdy inwestorzy z Europy wrócili już na rynek sytuacja była „opanowana”, a m.in. waluty CEE skorzystały z odbicia. PLN otrzymał dodatkowo wsparcie w postaci dobrego wskazania przemysłowego indeksu PMI za marzec, który wyniósł 53,7 pkt. wobec oczekiwanych 53,2 pkt. Lokalnie warto ponadto wspomnieć o spadkach rentowności krajowego długu, gdzie  oprocentowanie papierów (10YT) na rynku wtórnym spadło do najniższego poziomu od 7-miesięcy. Jest to oczywiście wypadkowa oczekiwań co do niższej inflacji, ograniczonej podaży i przede wszystkim braku zmiany w nastawieniu RPP. W zakresie danych makro należy dodatkowo nadmienić, iż GUS podał dane dot. sytuacji fiskalnej w 2017r. – dług publiczny wyniósł 50,6% PKB, a deficyt 1,5%. Kluczowe dla wyceny PLN wydają się być jednak nastroje na szerokim rynku – po negatywnym starcie tygodnia znów obserwujemy lekkie odbicie, jednak nerwowość związana z potencjalną eskalacją wojny handlowej (nowe cła) najpewniej zostanie utrzymana.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. szybkiego szacunku CPI za marzec. Rynek spodziewa się podbicia wskaźnika do 1,6% r/r wobec 1,4% uprzednio. Z uwagi na dość twarde stanowisko RPP najpewniej dzisiejszy odczyt będzie miał i tak ograniczy wpływ na notowania. Globalny kalendarz makro na dziś zawiera m.in. serię publikacji z USA, gdzie poznamy zamówienia na dobra trwałe czy odczyt raportu ADP.
Z rynkowego punktu obserwowaliśmy dość zaskakujący ruch na EUR/PLN, który dynamicznie sforsował okolice 4,20 PLN, schodząc do 4,1860 PLN. Najpewniej dzisiejsza sesja przyniesie lekką korektę tego ruchu.
 CHFPLNDaily.png
 EURPLNDaily.png
 GBPPLNDaily.png
 USDPLNDaily.png
Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Podziel się postem:

Dodaj komentarz