Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Komentarz PLN: Nerwowo na rynku polskiego złotego, 21.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Na rynku polskiego złotego już od kilku sesji jest nerwowo. Zmienność na wykresie indeksu BOSSAPLN jest wyraźnie podwyższona w ostatnich dniach. Jednocześnie, wyhamowała zniżka notowań BOSSAPLN, a te utrzymały się powyżej poziomu 89,50 pkt.

 

BOSSAPLNDaily.png

Notowania BOSSAPLN – dane dzienne

 

Polski złoty jest obecnie pod dużym wpływem sytuacji na globalnych rynkach, na których w ostatnich dniach przeważało nastawienie risk-off. W centrum uwagi inwestorów znajdują się przede wszystkim relacje amerykańsko-chińskie, które ponownie stają się coraz bardziej napięte. Inwestorzy w coraz mniejszym stopniu wierzą w rychłe podpisanie porozumienia handlowego (a w zasadzie, porozumienia pierwszej fazy), co przekłada się na wygaszenie niedawnego optymizmu.

Przy braku istotnych danych makroekonomicznych w Polsce, wartość rodzimej waluty była w sporej mierze uzależniona od informacji z zagranicy. Niemniej, już dzisiaj w Polsce na godzinę 10:00 zaplanowana jest publikacja danych dotyczących przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia, a także koniunktury konsumenckiej – z kolei o 14:00 ma pojawić się protokół z posiedzenia RPP.

Powyższe dane, zwłaszcza te dotyczące rynku pracy, mogą wpłynąć na wartość polskiego złotego. Niemniej, informacje z zagranicy mają szansę znów okazać się bardziej kluczowe. W strefie euro pojawi się protokół z posiedzenia ECB, a w Stanach Zjednoczonych będzie miała miejsce publikacja kilku istotnych danych makro, co z pewnością wpłynie na wyceny głównych globalnych walut. Pośrednio na złotego wpływ będą miały także wydarzenia polityczne.

Jeśli podejście risk-off na globalnych rynkach będzie się utrzymywać, to kurs USD/PLN ma szansę kontynuować ruch w górę i ponownie zaatakować poziom 3,90. Z kolei na wykresie EUR/PLN najbliższe bariery to okolice 4,2950 i później dopiero 4,3130-4,3150.

 

USDPLNDaily.png

Notowania USD/PLN – dane dzienne

 EURPLNDaily.png

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz