Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Komentarz PLN: Korekta na PLN wyhamowała, produkcja przemysłowa w kalendarzu, 19.04.2018r.

Podziel się postem:

 

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi ponowną próbę rozegrania mocniejszego złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1608 PLN za euro, 3,3623 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,4713 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7746 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,024% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku FX przyniosło wygaszenie korekty spadkowej na wycenie złotego. Kurs EUR/PLN odbił z 4,1450 PLN na 4,1723 PLN, a aktualnie jest już blisko 4,1550 PLN. Sugeruje to, iż lokalna korekta  na wycenie PLN została zakończona, a kursy najpewniej przejdą w stan lokalnych konsolidacji. Czekamy jednak na ruch korekcyjny niedawnych spadków na CHF/PLN. Notowania EUR/CHF zbliżają się do okolic oporu na 1,20 CHF (dawny limit SNB), co w połączeniu z oddaleniem ryzyka kolejnych sankcji wobec Rosji (Rosjanie rzekomo sprzedawali CHF w celu poprawy płynności) pozwala przypuszczać, że możemy być świadkami odbicia na wycenie franka na szerokim rynku. W kraju poznaliśmy dane z rynku pracy za marzec, gdzie wynagrodzenia rosły 6,7% r/r, a zatrudnienie 3,7% r/r. Obserwujemy więc potwierdzenie wcześniejszych sygnałów o ograniczeniu podaży pracy, przy jednoczesnej dość wysokiej dynamice wynagrodzeń. Warto jednak wspomnieć, iż część obserwatorów spodziewała się pogłębienia tego zjawiska w marcu. Nad ranem pojawiły się doniesienia DGP odnośnie aktualizacji założeń programu konwergencji, gdzie Rząd zakłada PKB na poziomie 2018 (deficyt 2,1%) i 2019 (1,5%) 3,8%, 2020 3,7% (1,1%) i 2021 3,6% (0,7%). Na szerokim rynku obserwujemy podtrzymanie układów risk-on z lekkim zastrzeżeniem potencjału negatywnego zaskoczenia ze strony działań D. Trump’a (m.in. napięcia handlowe).
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. produkcji przemysłowej za marzec. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 2,9% r/r wobec 7,4% r/r w lutym. Inwestorzy oczekują lekkiego spowolnienia w zakresie produkcji sprzedanej w marcu, a dynamika r/r dodatkowo obciążona będzie efektem wysokiej bazy. W zakresie PPI spodziewana jest dynamika 0,0% r/r.
Z rynkowego punktu widzenia kurs EUR/PLN zanotował dynamiczne podbicie do okolic 4,17 PLN i równie dynamiczny pull-back. W połączeniu z umacniającym się PLN na CHF/PLN oraz GBP/PLN sugeruje to próbę rozegrania nieco mocniejszego PLN w czwartek.
 CHFPLNDaily.png
 EURPLNDaily.png
 GBPPLNDaily.png
 USDPLNDaily.png
Konrad Ryczko
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Podziel się postem:

Dodaj komentarz