Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Komentarz PLN: Euro po 4,41 PLN, 3.07.2018r.

Podziel się postem:

 

Poranny, wtorkowy handel na rynku FX przynosi próbę wyhamowania spadków na wycenie PLN na bazie lekkiego odbicia eurodolara. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4028 PLN za euro, 3,7844 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8055 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9645 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,234% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przyniosło wyraźne podbicie presji podażowej na walutach EM, w tym PLN. EUR/PLN przetestował okolice 4,41 PLN ostatni raz notowane w styczniu 2017r. Równocześnie kwotowania chińskiego juana spadły do 11-miesięcznych minimów. Odwrót od większości walut EM tłumaczony jest podbiciem awersji do ryzyka na rynku FX, gdzie inwestorzy obawiają się o wpływ „wojny handlowej” na dynamikę globalnego wzrostu oraz o stabilność niemieckiego rządu. W przypadku drugiego czynnika warto jednak wspomnieć, iż ostatnie godziny przyniosły porozumienie (minister spraw wewnętrznych ostatecznie nie zrezygnował) na linii CDU-CSU,  co nieznacznie wspiera notowania wspólnej waluty. Krótkoterminowo więc tworzy się nam układ na lekkie odreagowanie, niemniej globalne nastroje w dalszym ciągu pozostają nerwowe. Lokalnie, wczorajsze dane makro, wypadły mieszanie – indeks PMI za czerwiec wyniósł 54,2 pkt., podczas gdy wstępna dynamika inflacji (za ten same czerwiec) wyniosła 1,9% r/r wobec oczekiwanych 2,0% r/r.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku inwestorzy skupią się głównie na wypracowaniu porozumienia w niemieckim rządzie oraz na popołudniowym pakiecie danych z USA (m.in. zamówienia na dobra trwałe).
Z rynkowego punktu widzenia okolice 4,40 na EUR/PLN historycznie stanowiły wyraźny punkt oporu ograniczającego dynamikę ruchu. Również na pozostałych parach widoczne jest lekkie cofnięcie się kursów z wczorajszych szczytów.
 CHFPLNDaily.png
 EURPLNWeekly.png
 GBPPLNDaily.png
 USDPLNWeekly.png
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Podziel się postem:

Dodaj komentarz