Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Kolejny dzień optymizmu na rynkach, 7.04.2020r.

Podziel się postem:

 

Globalne rynki giełdowe zanotowały wczoraj dobry początek tygodnia, a pozytywne nastroje utrzymały się również na sesji w Azji. Optymizm ten wynikał z szeregu czynników, wśród których wymienić można rosnące nadzieje na to, że wskaźniki śmiertelności dla Covid-19 mogą zbliżać się do wyhamowania w Europie, po tym jak Hiszpania, Włochy i Francja zgłosiły utrzymujące się spadki śmiertelności w swoich krajach.

Na rynek napłynęły również informacje o szeregu nowych środków, łagodzących ekonomiczne skutki wirusa ze strony rządów Japonii, Singapuru i Hiszpanii, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych istnieje szansa na kolejny pakiet stymulacyjny jeszcze w tym miesiącu lub na początku maja. Niemcy oświadczyły również, że planują „nieograniczony kredyt” dla małych firm. Europejscy ministrowie finansów spotkają się również dzisiaj, aby spróbować opracować program pomocy zbiorowej i pomóc poradzić sobie z zakłóceniami gospodarczymi, spowodowanymi przez koronawirusa. Jedno wydaje się pewne, “corona bonds” nie zostaną poddane dyskusji, a nawet jeśli będą, wówczas Niemcy, Holandia i Austria prawdopodobnie je zablokują. Zwłaszcza Niemcy znajdują się pod rosnącą presją, aby okazać solidarność z krajami Europy Południowej, które poniosły największy ciężar wpływu wirusa. Dyskusje na temat linii kredytowych ESM prawdopodobnie będą przedmiotem spotkania, jednak nowe pożyczki raczej nie zostaną zaaprobowane w przypadku Włoch, biorąc pod uwagę, jak duży dług ma już ten kraj.

Dzięki najnowszym danym z Johns Hopkins University, rynki w USA utrzymały pozytywny trend, ponieważ liczba nowych przypadków w Stanach Zjednoczonych nadal spadała, przy czym zarówno Dow, jak i S&P 500 zakończyły dzień o ponad 7% wyżej. Spowodowało to, że rynki azjatyckie przejęły pałeczkę, a dziś rano to samo może zrobić Europa z kolejnym pozytywnym otwarciem, gdy rosną nadzieje, że kraje zaczynają wygrywać walkę z wirusem.

Funt gwałtownie spadł późnym poniedziałkowym wieczorem na wiadomość, że brytyjski premier Boris Johnson został przeniesiony na oddział intensywnej opieki medycznej w szpitalu St. Thomas 'w Londynie. Minister spraw zagranicznych, Dominic Raab, będzie zastępował premiera podczas jego nieobecności.

Ceny ropy naftowej pozostawały pod presją, oddając część zysków pod koniec ubiegłego tygodnia, a obawy związane są ze zdolnością członków OPEC+ do zjednoczenia się wokół porozumienia w sprawie ograniczenia produkcji. Według niektórych źródeł OPEC+, każde porozumienie w czwartek prawdopodobnie będzie uzależnione od tego, czy USA będą częścią tych cięć, na tle raportów, że magazyny w Cushing szybko się zapełniają. Porozumienie amerykańskie wciąż staje pod dużym znakiem zapytania, biorąc pod uwagę ostatnie komentarze prezydenta Trumpa. Jednak jeżeli nie ma gdzie przechowywać nadwyżki produktu, amerykańscy producenci mogą nie mieć wyboru i będą musieli zmniejszyć produkcję. W każdym razie, każdy rodzaj porozumienia może w weekend trafić do G20.

EURUSD – para wciąż znajduje wsparcie w okolicy 1,0770/80, jednak odreagowania są coraz płytsze. Jeżeli przełamiemy w dół ten poziom, możliwe są spadki w kierunku dołków przy 1,0630. Konieczne jest wybicie powyżej 1,0920, by mogło dojść do ustabilizowania sytuacji.

GBPUSD – kurs miał trudności ze wzrostami, jednak utrzymuje się powyżej 1,2200. Dopóki utrzymujemy się nad tym poziomem, możliwe są wzrosty w kierunku szczytów z ostatniego tygodnia przy 1,2475. Poziom 1,2500 jest kluczowym oporem i przeszkodą w drodze na 1,2775.

EURGBP – 200-dniowa MA przy 0,8740 stanowi wsparcie. Przełamanie poziomu 0,8720 może skierować kurs na 0,8600. Odbicie musi utrzymać się poniżej 0,8900, by zachować spadkowe momentum.

USDJPY – para kontynuuje wzrosty powyżej 109,20 i możliwy jest ruch w kierunku ostatnich szczytów, przy 110,00. Długoterminowe wsparcie znajduje się przy 106,80.

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 14 punktów do 5,596

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 90 punktów do 10,165

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 30 punktów do 4,376

Podziel się postem:

Dodaj komentarz