Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Kolejne rekordowe poziomy na amerykańskich rynkach po napływie dobrych danych z Chin, 17.01.2020r.

Podziel się postem:

 

Po podpisaniu I fazy umowy handlowej pomiędzy USA i Chinami, rynki amerykańskie cieszyły się kolejnym dniem rekordowych wzrostów po tym, jak sprzedaż detaliczna w grudniu wykazała dobre wyniki, a tygodniowy odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadł z powrotem do 204 tys. S&P 500 pokonał poziom 3300. Senat Stanów Zjednoczonych również uchwalił zmienioną umowę handlową USMCA, dając prezydentowi Trumpowi drugą wygraną w tym tygodniu. Umowa ma wejść w życie w przyszłym tygodniu.

 

Podczas gdy rynki w Stanach Zjednoczonych rosną, rynki w Europie zareagowały znacznie łagodniej, kończąc dzień w dość mieszanym tonie, przy czym najgorzej poradził sobie FTSE100.

Rynki w Azji przejęły sentyment z USA, a najnowsze dane gospodarcze z Chin wskazują, że gospodarka wzrosła o 6% w czwartym kwartale. Produkcja przemysłowa w grudniu również kontynuowała ożywienie, rosnąc z 6,2% w listopadzie do 6,9%, czyli znacznie powyżej oczekiwań i do najwyższego poziomu od marca ubiegłego roku. Sprzedaż detaliczna utrzymała się na poziomie 8%, podtrzymując ożywienie obserwowane w listopadzie. Poprawa danych prawdopodobnie była wspierana przez wzmożoną aktywność gospodarczą przed nadchodzącym świętem chińskiego Nowego Roku.

 

Nowe rekordowe maksima w USA i pozytywna sesja w Azji prawdopodobnie będą miały pozytywny wpływ na rynki w Europie dziś rano. Jednym z powodów słabszych wyników rynków w Europie jest słabe ożywienie w regionie oraz obawy, że prezydent Trump może skierować tutaj swoją uwagę w kwestii handlu. Jeśli UE chciała utrzymać niski profil w tej dziedzinie, z pewnością obrała na to zabawny sposób, po tym, jak komisarz ds. Handlu UE Phil Hogan skrytykował amerykańską politykę handlową jako krótkoterminową i skupił się tylko na wygraniu nadchodzących wyborów. Następnie zasugerował, że UE może wnieść sprawę do WTO w odniesieniu do niektórych warunków umowy. Chociaż może to być prawda, pan Hogan raczej nie pozyska przyjaciół w administracji amerykańskiej w czasie, gdy prezydent Trump ma na celu francuski podatek cyfrowy i Airbusa za nielegalne subsydia oraz kiedy zwiększa swoje perspektywy taryf na europejski sektor motoryzacyjny. Hogan zwrócił się również z krytyką do premiera Wielkiej Brytanii, Borysa Johnsona, za jego naleganie, aby nie przedłużać tegorocznego okresu przejściowego, oskarżając go o brutalność.

 

Po niespodziewanym spadku inflacji w Wielkiej Brytanii do 1,3%, wzrosły spekulacje, że Bank Anglii może obniżyć stopy pod koniec miesiąca. W ostatnich miesiącach widzieliśmy pewne oznaki wzrostu CPI w UE, jednak nadal jest on dość stłumiony w ujęciu historycznym. Oczekuje się, że zarówno główne, jak i bazowe wskaźniki CPI w grudniu zostaną potwierdzone na poziomie 1,3%, co byłoby mile widziane, biorąc pod uwagę, że oba osiągają najwyższe poziomy od wielu miesięcy, w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, która osiągnęła najniższy poziom od trzech lat.

 

Podczas gdy spekulacje na temat możliwej styczniowej obniżki stóp procentowych doprowadziły funta na początku tego tygodnia do najniższych poziomów w tym miesiącu, w ciągu ostatnich trzech dni mogliśmy zaobserwować odbicie, ponieważ traderzy walutowi zastanawiają się nad prawdopodobieństwem tego, że Bank Anglii pociągnie za spust. Wydaje się, że jego przedstawiciele rozważają obniżki w czasie, gdy coraz częściej zadawane są pytania dotyczące skuteczności obecnego klimatu niskich stóp procentowych. Dzisiejsze grudniowe dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii mogą odwrócić uwagę od spekulacji na temat obniżki stóp, jeśli wykażą silne ożywienie po spadku o 0,6% w listopadzie. Dane z listopada były bardzo słabo, jednak biorąc pod uwagę niepewność polityczną przed grudniowymi wyborami, nic dziwnego, że biznes i konsumenci ograniczali wydatki. Oczekuje się, że po wyborach w zeszłym miesiącu i wygranej partii konserwatywnej, nastąpi odbicie o 0,5%. Jeśli silne odbicie faktycznie nastąpi, spekulacje na temat obniżki stóp z ostatnich kilku dni mogą się zmniejszyć.

 

EURUSD – para nadal rośnie, opór znajduje się przy 1,1220. Wsparcie wyznaczyć można w okolicy 1,1100 i 50-dniowej MA. Spadek poniżej 50-dniowej MA może otworzyć drogę w kierunku 1,1040.

 

GBPUSD – para notowała trzeci dzień wzrostów z rzędu. Kurs kieruje się na 1,3120 oraz 1,3220. Linia trendu prowadzi po dołkach przy  1,3020 i 1,2950. Przełamanie 1,2950 otworzy drogę na 1,2900.

 

EURGBP – kurs nie zdołał przełamać 0,8600. Spadek poniżej 0,8520 może skierować notowania na  0,8470. Wybicie powyżej 0,8600 może z kolei skierować cenę na 0,8790.

 

USDJPY – dopóki znajdujemy się powyżej 109,70, istnieje prawdopodobieństwo wzrostów w kierunku 110,70. Poniżej 109,70 wsparcie wyznaczyć można przy 109,20 oraz przy dołkach z ostatniego tygodnia w okolicy 107,65.

 

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 17 punktów do 7,622

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 67 punktów do 13,496

 

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 14 punktów do 6,053

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz