Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Kolejna fala zwyżek na USD, 18.07.2018r.

Podziel się postem:

 

Kluczowe informacje z rynków: 

  • Stany Zjednoczone: Prezes Fed, Jerome Powell, wystąpił w amerykańskim Kongresie, przedstawiając przed Komisją Bankową Senatu USA raport na temat polityki monetarnej prowadzonej przez Fed. 
  • Stany Zjednoczone: Indeks rynku nieruchomości NAHB wyniósł w lipcu 68 pkt., zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. 
  • Stany Zjednoczone: Napływ kapitałów długoterminowych do Stanów Zjednoczonych w maju wyniósł 45,6 mld USD, czyli więcej niż oczekiwano (34,4 mld USD). 
  • Słowacja: Inflacja HICP w Słowacji w czerwcu wyniosła 2,9% rdr, zgodnie z oczekiwaniami. 
  • Wielka Brytania: Inflacja CPI w Wielkiej Brytanii w czerwcu wyniosła 2,4% w ujęciu rdr w porównaniu z oczekiwaniami zakładającymi 2,6% rdr. W ujęciu mdm inflacja CPI znalazła się na poziomie 0% wobec oczekiwań 0,2%. 
  • Wielka Brytania: Inflacja PPI w Wielkiej Brytanii w czerwcu wyniosła 3,1% w ujęciu rdr w porównaniu z oczekiwaniami zakładającymi 3,2% rdr. W ujęciu mdm inflacja PPI znalazła się na poziomie 0,2%, zgodnie z oczekiwaniami. 
  • Strefa Euro: Inflacja HICP w strefie euro w czerwcu wyniosła 0,1% mdm oraz 2% rdr, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami.

Naszym zdaniem: Wczoraj Jerome Powell tchnął nowe życie w amerykańskiego dolara. O ile wczorajszy poranek upływał pod znakiem delikatnego osłabiania się amerykańskiej waluty, to około południa polskiego czasu strona popytowa na tym rynku uaktywniła się i pozostała silna do dzisiejszego poranka. Inwestorzy zaczęli wierzyć w możliwy przełom na USD kilka godzin przed wystąpieniem szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, zakładając optymistyczny wydźwięk jego przemówienia w Kongresie.

I nie pomylili się: zgodnie z oczekiwaniami, Powell przedstawił optymistyczną wizję sytuacji w amerykańskiej gospodarce, nie tylko tej obecnej, lecz także przyszłej. Wyraził on zdanie, że przez kilka kolejnych lat utrzymywać się będzie dobra sytuacja na amerykańskim rynku pracy, a wzrost gospodarczy będzie zadowalający. Jednocześnie, szef Fed stanął w obliczu pytań (również tych niewygodnych) o wpływ polityki protekcjonizmu w USA na gospodarkę tego kraju – jednak stwierdził on, że w długoterminowej perspektywie wpływ stanowczej polityki Trumpa dotyczącej ceł może być dla globalnej gospodarki korzystny. W tej retoryce również nie było niespodzianki, ponieważ spodziewano się, że Powell jako Republikanin, raczej nie będzie krytykować obecnej administracji.

Jednocześnie, warto zaznaczyć, że wystąpienie Powella w Kongresie – pierwsze za jego kadencji na stanowisku szefa Fed – przedstawiało najbardziej optymistyczne stanowisko przewodniczącego Rezerwy Federalnej od kilku lat. Powell ocenił, że Fed jest bliski swoim celom polityki pieniężnej po latach trudności w walce ze skutkami kryzysu gospodarczego.

W rezultacie, dzisiaj rano indeks BOSSAUSD zaatakował tegoroczne maksima w okolicach 80,75 pkt. Notowania EUR/USD zawróciły na południe do okolic 1,1610, natomiast wartość pary walutowej USD/JPY wystrzeliła w górę do okolic 113, czyli do najwyższego poziomu od pół roku.

 BOSSAUSDDaily_18.07.png

Wykres dzienny indeksu BOSSAUSD

 EURUSDDaily_18.07.png

Wykres dzienny EUR/USD

 USDJPYDaily_18.07.png

Wykres dzienny USD/JPY

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz