Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

Kalendarz makro – Inflacja w centrum uwagi, 30.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Podsumowanie:

  • Niemiecka inflacja prawdopodobnie przyspieszyła w sierpniu
  • Wczesnym popołudniem zostanie opublikowany raport dotyczący kanadyjskiego PKB
  • Inflacja PCE w USA prawdopodobnie powyżej celu Fedu

Wczorajszy kalendarz był raczej pusty, jednak dzisiejszy oferuje więcej interesujących publikacji. W ciągu dnia zostaną opublikowane odczyty inflacji z krajów strefów euro, które inwestorzy mogą chcieć obserwować z uwagą, by móc wyrobić sobie oczekiwania odnośnie jutrzejszego odczytu dotyczącego całej strefy. Co więcej, Kanada opublikuje swój miesięczny raport dotyczący PKB za czerwiec, któremu towarzyszyć będzie publikacja za cały drugi kwartał. W tym samym czasie inwestorzy będą mogli poznać inflację PCE ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 11:00 zostanie opublikowanych kilka publikacji dotyczących nastrojów w strefie euro, jednak raczej nie będą one miały szczególnego wpływu na euro.

Cały dzień – Inflacja CPI z krajów strefy euro: Inflacja CPI za sierpień dla całej strefy euro zostanie opublikowana jutro, jednak kilka krajów wchodzących w jej skład opublikuje swoje raporty dzisiaj. Inwestorzy prawdopodobnie będą najbardziej skoncentrowani na publikacji z NIemiec (o godzinie 14:00), ponieważ Niemcy mają największy udział w PKB strefy euro. Oczekuje się, że tamtejsza inflacja CPI pozostanie na niezmienionym poziomie w ujęciu rocznym (tj. 2% r/r), a w ujęciu miesięcznym zwolni ze wzrostu w wysokości 0,3% m/m opublikowanego w lipcu do wzrostu na poziomie 0,1% m/m. Godzinę przed niemiecką publikacją (tj. o godzinie 13:00) Belgia opublikuje swoje dane.

14:30 – Raport dotyczący PKB za czerwiec (Kanada): Podczas gdy Kanada jest dość nietypowa, gdyż publikuje dane dotyczące PKB w ujęciu miesięcznym, dzisiejszemu odczytowi będzie towarzyszyła publikacja danych za drugi kwartał. Zgodnie ze zdaniem ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga, annualizowany wzrost kwartalny prawdopodobnie przyspieszy z 1,3% do 3,1%. Niemniej jednak publikacja za czerwiec w ujęciu miesięcznym prawdopodobnie pokaże spowolnienie z 0,5% m/m do 0,1% m/m. Bank Kanady podąża za Fedem, jeśli chodzi o politykę monetarną, jednak wyraźne i nieoczekiwane pogorszenie się wzrostu gospodarczego Kanady może zmusić banki do pójścia odrębnymi ścieżkami.

14:30 – Inflacja PCE za lipiec (USA): Pomimo lekkiego rozczarowania ostatnim odczytem amerykańskiej inflacji CPI wzrost cen w największej gospodarce świata jest wciąż silny. Niemniej jednak Rezerwa Federalna ustala swój cel inflacyjny w ujęciu inflacji PCE (wagi w koszykach dóbr PCE i CPI różnią się), więc dzisiejsza publikacja z pewnością przyciągnie uwagę inwestorów. Wskaźnik wzrostu cen już jakiś czas temu osiągnął cel inflacyjny banku centralnego, więc nacisk zostanie położony na to, czy uda mu się pozostać przy normalizacji polityki. Główny odczyt prawdopodobnie pokaże wzrost w wysokości 2,3% r/r, natomiast oczekuje się, że odczyt bazowy podniesie się o dziesięć punktów bazowych do góry, czyli do 2% r/r.

Przemówienia bankierów centralnych zaplanowane na dzisiaj:

  • 19:30 – Weidmann, szef Bundesbanku

Para USDCAD ostatnio przełamała trend wzrostowy. Para znajduje się niedaleko dolnego ograniczenia długoterminowej strefy wsparcia. Kanadyjski raport dotyczący PKB może być istotny dla ruchu cenowego w niedalekiej przyszłości. Źródło: xStation5.

 

XTB

Podziel się postem:

Dodaj komentarz