Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Kalendarz ekonomiczny: Czy odczyty inflacji wspomogą euro?, 31.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Podsumowanie:

  • Francja i Włochy rano publikują raporty o inflacji
  • Inflacja w Strefie Euro powinna pozostać na tym samym poziomie
  • Prognozy konsumenckie UoM wzrosły po wstępnym odczycie

Ostatni dzień tygodnia nie przynosi wielu ważnych odczytów makroekonomicznych, ale jedną szczególnie interesującą jest inflacja w Strefie Euro. Opublikowane wczoraj odczyty z krajów członkowskich można nazwać jako trochę słabe. Poza tym Belgia, Portugalia i Włochy opublikują dzisiaj swoje raporty o PKB za drugi kwartał. Należy pamiętać, że raport PKB dla całej strefy euro zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu w piątek. Po południu University of Michigan wyda zrewidowane dane o nastrojach konsumentów w sierpniu.

11:00 – strefa euro, inflacja i stopa bezrobocia. Opublikowane wczoraj odczyty inflacji z krajów EMU nie dały inwestorom powodów do zadowolenia. Wzrost cen w Hiszpanii pozostał na niezmienionym poziomie, podczas gdy niemiecki odczyt przyniósł spowolnienie. Biorąc pod uwagę, że Niemcy są największą gospodarką EMU, nie wróży to dobrze odczytowi dla całego Eurolandu. Ekonomiści ankietowani przez Bloomberga oczekują, że inflacja CPI pozostanie na poziomie 2,1% r/r w sierpniu, podczas gdy wskaźnik bazowy wzrośnie o 1,1% r/r.

16:00 – Stany Zjednoczone, nastroje konsumentów Uniwersytetu Michigan. Początkowy odczyt nastrojów konsumenckich w sierpniu rozczarował znacznym spadkiem z 97,9 do 95,3 pkt. Obecny stan subindeksu znacznie się obniżył a wskaźnik oczekiwań pozostał niezmieniony. Interesujące może być to, że odczyty UoM i CB uległy dużej rozbieżności w sierpniu, ponieważ ten drugi wykazał znaczny wzrost w zakresie zaufania konsumentów. Dzisiejszy odczyt UoM ma pokazać niewielki wzrost zarówno dla subindeksów, jak i odczytów głównych.

Przemówienia bankierów:
19:30 – ECB de Guindos

EURUSD wciąż pozostaje poniżej strefy oporu. Para zawróciła wczoraj w dół, lecz nie była w stanie pokonać średnie 33-okresowej. Dzisiejsze odczyty inflacji o godz. 11:00 powinny przynieść więcej zmienności na tą parę walutową. Źródło: xStation5.

 

XTB

Podziel się postem:

Dodaj komentarz