Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Inwestorzy oczekują na decyzję w sprawie ceł i wynik wyborów w Wielkiej Brytanii, 12.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Dzisiaj kolejne dwa banki centralne przedstawią swoje decyzje o wysokości stóp procentowych. Na pierwszy ogień poszedł Bank Szwajcarii. Zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy na niezmienionym poziomie -0,75%. Kolejnym bankiem jest EBC. Również w tym przypadku oczekiwanie rynku wskazują na pozostawienie stóp procentowych na aktualnym poziomie. Na godz. 14:30 zaplanowana jest konferencja prasowa po posiedzeniu EBC. Będzie to debiut nowej szefowej Christine Lagarde. Nawet bez zmian stóp procentowych pierwsze wystąpienie będzie uważnie obserwowane pod kątem różnic między epoką Lagarde w EBC, a jej poprzednikiem, który nigdy nie podniósł stóp procentowych. Dla notowań funta najważniejszym będzie wynik dzisiejszego głosowania do brytyjskiego parlamentu.

Wczorajsza decyzja FOMC o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie oraz konferencja prasowa szefa Fed, Jeromego Powella, nie miała większego wpływu na notowania. Podczas konferencji Powell niemalże powtórzył to co słyszymy od jakiegoś czasu, a mianowicie, że perspektywy dla gospodarki pozostają korzystne pomimo istnienia negatywnych ryzyk, a bank spodziewa się kontynuacji umiarkowanego wzrostu gospodarczego. Wskazał na wysoki poziom wydatków konsumenckich. Zmartwieniem bankierów centralnych pozostaje kwestia inflacji. Pomimo stopy bezrobocia na bardzo niskim poziomie nie pojawiła się presja inflacyjna, a niska produktywność jak i globalizacja negatywnie oddziałują na dynamikę wynagrodzeń. Powell wskazał, że obecna polityka monetarna wydaje się odpowiednia. Prezes Fed zwracał również uwagę, że zależność pomiędzy wysokością stopy bezrobocia, a dynamiką cen jest słabsza niż w przeszłości, co zmniejsza potrzebę podwyżek kosztu pieniądza. Dla graczy giełdowych na chwilę obecną najważniejszą pozostaje kwestia relacji handlowych pomiędzy USA i Chinami Prawdopodobne wydaje się, że rozstrzygnięcie w tej kwestii nastąpi dzisiaj, kiedy to Donald Trump według nieoficjalnych doniesień spotkać ma się z zespołem negocjatorów. Wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się umiarkowanymi wzrostami. DJIA, S&P500 i Nasdaq Composite odnotowały zyski odpowiednio 0,11%, 0,29% i 0,44%. Podobnie wypadły małe spółki skupione w indeksie Russell2000, a sam indeks zyskał symboliczne 0,01%. Wzrostom na Wall Street towarzyszył obrót 3,401 mld USD.

Większość rynków azjatyckich zyskuje w nadziei na opóźnienie wprowadzenia ceł. Nikkei wzrósł o 0,11% . Na pozostałych parkietach: Hong Kong (1,32%), Szanghaj (-030%), Singapur (0,82%). Asia Dow nad kreską 0,90%.

Za nami kolejna już jedenasta sesja spadkowa na warszawskiej giełdzie, podczas której niedźwiedzie nie odpuszczali bykom. Przy obrocie na szerokim rynku, który wyniósł 710 mln złotych, WIG stracił 0,14 proc. Spadki również odnotował indeks blue chipów, tracąc 0,33 proc. Od początku notowań WIG20 obrał kierunek południowy systematycznie tracąc na wartości, osiągając w połowie notowań minimum sesyjne 2034,48, tym samym ustanawiając nowe roczne minimum. Od południa do końca handlu bykom udało się odrobić część strat i powrócić w stronę 2050 punktów. Zamknięcie nastąpiło w okolicach środka dziennego zakresu wahań na poziomie 2047,30. Tym samym WIG20 ponownie znalazł się na ważnym technicznie poziomie. Sprzedający w trakcie sesji obronili poziom aktualnego oporu w strefie 2050-2055, a kontra kupujących tylko przetestowała ten poziom od dołu. Utrzymanie aktywności warszawskich niedźwiedzi zwiększa prawdopodobieństwo dalszych spadków w stronę 2000 punktów, poziomu nie widzianego od przełomu 2016/2017 roku. Zatem przed warszawskimi bykami ważne zadanie w końcówce tygodnia jakim jest  wyprowadzenie kursu trwałe powyżej aktualnego oporu na 2055 Podobnie jak WIG i WIG20 w czerwonej strefie wypadły pozostałe benchmarki. WIG20fut, stracił 0,39 proc., a WIG20USD spadł o 0,24 proc. Do spadków dołączyły małe spółki, a sWIG80 skurczył się o 0,05%. Znacznie lepiej poradziły sobie średniaki. mWIG40 zyskał 0,40 proc. W gronie blue chipów 8 spółek zakończyło dzień zyskiem, a 12 odnotowało spadki. Najlepiej wypadł Lotos ze stopą zwrotu 1,13%. Pozostałe siedem spółek zyskało poniżej 1 proc. Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji PGNiG, Orange i mBank. Walory przyniosły stratę odpowiednio 2,80%, 2,23% i 2,12%.

Początek handlu na GPW wskazuje na lekka poprawę nastrojów. WIG20fut zyskuje 0,60%.

Kurs złotego porusza się dość stabilnie za wyjątkiem szterlinga.

GBPPLN – Funt na najwyższych poziomach od kwietnia 2017 r. osiągając w ostatnich dniach ceną 5,10. Dzisiaj para handlowana jest po 5,08.

EURPLN –Para znajduje się pomiędzy 4,40 a 4,2450. Para jest handlowana po 4,2850.

USDPLN –Para handlowana jest dzisiaj po 3,85.

CHFPLN – Para obecnie handlowana jest po 3,92.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz