Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Inflacja w USA zgodna z oczekiwaniami, gorsze odczyty PKB z Kanady, 30.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Podsumowanie

  • Bazowa inflacje PCE w USA wypada zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 2,0% r/r
  • Odczyt PKB w Kanadzie gorszy od oczekiwań, annualizowane tempo spada do poziomu 2,9% r/r przy oczekiwaniu 3,1% r/r
  • USDCAD wyraźnie odbija po ostatnich dniach wzrostu

Godzina 14:30 dzisiejszego dnia przyniosła nam sporo odczytów makroekonomicznych. Większość z nich dotyczyła Stanów Zjednoczonych i w przypadku tego kraju mamy odczyty zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Dochody i wydatki osobiste wzrosły zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 0,3% m/m oraz odpowiednio 0,4% m/m. Pozytywnym zaskoczeniem okazał się być odczyt wstępnych wniosków na zasiłki dla bezrobotnych, które wyniosły 213 tys. przy oczekiwaniu 214 tys. oraz przy poprzednim odczycie na poziomie 210 tys.

Najważniejszy odczyt dotyczył oczywiście inflacji, która wypadła zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. W ujęciu rocznym mamy lekki wzrost do oczekiwanego poziomu 2,0% r/r przy poprzednim poziomie za czerwiec przy 1,9% r/r. Z kolei w przypadku indeksu cen PCE miesięcznego, wzrost wyniósł 0,2% m/m, przy poprzednim wzroście na poziomie 0,1% m/m. Warto wspomnieć, że obecnie inflacja bazowa PCE znajduje się w celu inflacyjnym Rezerwy Federalnej. Widzimy, że w latach 2015-2016 inflacja ta była bliska 1,0% (przy pełnym odczycie blisko 0%), a następnie druga faza odbicia nadeszła w połowie zeszłego roku. Pomimo podwyżek stop procentowych inflacja kontynuuje wzrosty, choć nie można tu mówić również o jakimś niepokoju związanym z potencjalnym dużym przestrzeleniem celu inflacyjnego. Wobec takich danych podwyżka stóp w zbliżającym się kolejnym miesiącu jest praktycznie pewna.

Inflacja bazowa PCE dotarła do celu inflacyjnego FED. Źródło: Macrobond, XTB

Z drugiej strony otrzymaliśmy raczej rozczarowujące dane inflacyjne. W drugim kwartale tego roku, tempo zannualizowane wyniosło 2,9% r/r przy oczekiwaniu 3,1% r/r. Jest to najlepszy kwartal od połowy zeszłego roku, ale wciąż mamy do czynienia z wyraźnym rozczarowaniem. W ujęciu miesięcznym w czerwcu gospodarka kanadyjska nie zaliczyła wzrostu przy oczekiwaniu 0,1% m/m oraz przy poprzednim wzroście na poziomie 0,5% m/m. Niemniej, wzrost gospodarczy w Kanadzie jest silny, co powinno nadawać presję na ewentualne dalsze podwyżki stóp procentowych przez BoC.

Patrząc na szczegółowe dane, gospodarka w Zasadzie nie ma się czym martwić. Zdrowy przyrost motywowany popytem konsumpcyjnym oraz eksportem netto. Ujemny wpływ widać ze strony zapasów oraz innych czynników. Źródło: Macrobond, XTB

Para USDCAD kontynuowała ostatnie spadki i zaliczyła cofnięcie się poniżej zniesienia 50.0 zeszłorocznego mocnego cofnięcia. Kolejny wazny poziom wsparcia wyznaczony był przy 1,2830. Niemniej para zaczęła powoli zawracać w okolicach 1,2900. Obecnie słabe dane oraz niepewnośc związana z porozumieniem handlowym wypycha parę niemal do poziomu 1,3000. Ważne jest to, że obecne poziomy zbiegają się z poprzednimi najniższymi dołkami w sekwencji spadkowej, co może potencjalnie przytrzymać parę w tych okolicach. Z drugiej strony para może napotkać silny opór wyżej przy górnym ograniczeniu kanału spadkowego.

Dolar kanadyjski w stosunku do dolara amerykańskiego wciąż znajduje się w sekwencji spadkowej. Niemniej nie wykluczone jest przetestowanie okolic 1,3050/1,3100. Źródło: xStation5

 

XTB

Podziel się postem:

Dodaj komentarz