Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Ile kosztuje wypłata z bankomatu? Czasem nawet kilkaset złotych, 6.08.2019r.

Podziel się postem:

 

Ubywa kont, które pozwalają wypłacać gotówkę z dowolnych bankomatów bez prowizji. Tymczasem skorzystanie z obcej maszyny może kosztować nawet kilkaset złotych. Taką pułapkę zastawiają na swoich klientów Bank Pekao, PKO BP i Idea Bank. Co do zasady wypłaty z bankomatów własnych banku są bezpłatne. Ale i tu zdarzają się wyjątki.

Na polskim rynku działa 22,7 tys. bankomatów. Największymi sieciami urządzeń dysponują firmy Euronet i Planet Cash oraz banki: PKO BP, Pekao i Santander. Z punktu widzenia klienta wybór maszyny do wypłaty gotówki jest istotny. Za skorzystanie z obcego bankomatu banki pobierają bowiem prowizję. Dlatego dokonując wypłat, w pierwszej kolejności należy korzystać z urządzeń wskazanych przez bank. Mogą to być jedynie bankomaty własne banku (tak jest np. w PKO BP) lub bankomaty własne i sieci, z którymi bank nawiązał współpracę (np. w ING jest to Planet Cash). I lepiej dobrze to sprawdzić, zanim wybierzemy maszynę do wypłaty gotówki.

(fot. Krzysztof Serafin / FORUM)

Prowizja-pułapka

Nie wszystkie banki dysponują własną siecią bankomatów. Na przykład Alior Bank czy mBank oferują jedynie urządzenia firm partnerskich, z którymi nawiązały współpracę (m.in. Euronet). Co do zasady za skorzystanie z obcej maszyny pobierana jest prowizja. Może być ona ustalana kwotowo, np. 5 zł, lub procentowo, np. 3 proc., ale nie mniej niż 5 zł. To drugie rozwiązanie jest mniej korzystne i może okazać się pułapką, gdy wypłacamy większe kwoty. Jeżeli prowizja ustalana jest procentowo (3 proc.) i wypłacimy z obcej maszyny 5000 zł, to zapłacimy aż 150 zł prowizji.

Opłaty za wypłaty z bankomatów krajowych

Bank Konto

Prowizja za wypłatę z bankomatu własnego

Prowizja za wypłatę z bankomatu obcego

Alior Bank Konto Jakże Osobiste

0,00 zł

2,5 zł (Możliwość aktywowania korzyści „wszystkie bankomaty bez prowizji”)

Bank Millennium Konto 360

0,00 zł

0,00 zł

Bank Pekao Konto Przekorzystne

0,00 zł

2 pierwsze wypłaty za 0,00 zł, każda kolejna 2% min 5,00 zł

Bank Pocztowy Bliskie

Konto Pocztowe

0,00 zł

2,00 zł

BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie

0,00 zł w bankomatach własnych i Planet Cash

5,00 zł

BOŚ Ekokonto Bez Kosztów

0,00 zł

0,00 zł

Citi Handlowy Konto Internetowe Citi Priority

0,00 zł

7,00 zł

Credit Agricole Konto dla Ciebie

0,00 zł

0,00 zł

Eurobank Konto w pełni

0,00 zł

0,00 zł powyżej kwoty 100 zł, 1,90 zł poniżej kwoty 100 zł

Getin Noble Bank Konto Proste Zasady

0,00 zł

0,00 zł

Idea Bank Konto Idealne

0,00 zł

5 pierwszych transakcji za 0,00 zł, kolejne 1%

ING Bank Śląski Konto Direct

0,00 zł w bankomatach własnych i Planet Cash

2,50 zł

Inteligo Konto Inteligo

0,00 zł w bankomatach PKO BP i Santander BP

3% nie mniej niż 5,00 zł

mBank eKonto Standard

0,00 zł powyżej kwoty 100 zł w bankomatach  Euronet, Planet Cash oraz Santander BP. 1,30 zł poniżej kwoty 100 zł (2,50 zł od 19.08)

7,00 zł

Nest Bank Nest Konto

0,00 zł

0,00 zł

PKO BP Konto za Zero

0,00 zł

3% nie mniej niż 5,00 zł

Plus Bank Konto Plus

0,00 zł

0,00 zł

Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę

0,00 zł

5,00 zł lub 0,00 przy aktywnym pakiecie wypłat (7 zł m/c)

TMUB Konto Freemium

0,00 zł za trzy pierwsze transakcje z dowolnego bankomatu, 6,00 zł każda kolejna

0,00 zł za trzy pierwsze transakcje z dowolnego bankomatu, 6,00 zł każda kolejna

Toyota Bank Konto Osobiste

0,00 zł za trzy pierwsze transakcje z dowolnego bankomatu, 4,50 zł każda kolejna

0,00 zł za trzy pierwsze transakcje z dowolnego bankomatu, 4,50 zł każda kolejna

Źródło: Bankier.pl, banki, stan na 2.08.2019 r.

W kilku bankach znajdziemy jednak konta, które pozwalają dokonywać wypłat z obcych bankomatów za darmo. Takie pakiety oferują: Alior Bank (po wykupieniu korzyści dostępnej w Koncie Jakże Osobistym), Bank Millennium, BOŚ, Credit Agricole, Getin Bank, Nest Bank i Plus Bank.

Z kolei eurobank i mBank pozwalają korzystać z bankomatów za darmo, jeżeli klient dokonuje wypłaty powyżej 100 zł. Przy mniejszych wypłatach eurobank nalicza 1,90 zł prowizji, a mBank 1,30 zł prowizji (dotyczy także własnych urządzeń). W mBank prowizja ta wzrośnie do 2,50 zł po 19 sierpnia 2019 r.

Może się zdarzyć, że bank pozwala dokonać wypłaty za darmo z dowolnego bankomatu, ale tylko kilka razy w miesiącu. Tak jest na przykład w T-Mobile Usługi Bankowe – trzy pierwsze transakcje z dowolnej maszyny są bezpłatne, ale każda kolejna kosztuje już 6 zł. Podobnie jest w Toyota Banku, Banku Pekao i Idea Banku.

Jeszcze do niedawna bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów oferowało znacznie więcej banków. Sytuacja uległa zmianie po obniżeniu opłat interchange w 2015 roku. Są one pobierane od punktów akceptujących karty za każdą transakcję kartową. Ponieważ banki zaczęły mniej zarabiać na sklepikarzach, pojawiły się dodatkowe opłaty za korzystanie z bankomatów, a część instytucji zrezygnowała z oferowania wszystkich maszyn bez prowizji.

Bankomatów ubywa

Jak podaje Narodowy Bank Polski, drugi rok z rzędu ubywa bankomatów. Tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku zniknęło ponad 200 urządzeń. Wpływ na taki stan rzeczy ma m.in. kurcząca się sieć placówek bankowych. Kiedy bank rezygnuje z placówki, likwiduje jednocześnie znajdujący się w niej bankomat.

Innym czynnikiem mającym wpływ na zmniejszającą się sieć bankomatów są zmieniające się preferencje klientów w zakresie obsługi bezgotówkowej. Coraz więcej osób dokonuje płatności za pomocą karty lub bankowości elektronicznej. W obiegu nadal króluje gotówka, ale widoczny jest wzrost popularności kart płatniczych i rozliczeń bezgotówkowych.

Wojciech Boczoń

Źródło:

InfoWire.pl
Podziel się postem:

Dodaj komentarz