Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Halving Bitcoina z przesłaniem, 20.05.2020r.

Podziel się postem:

 

Za nami kolejny halving Bitcoina, trzeci już z kolei. Nagroda za wydobycie bloku spadła z 12,5 do 6,25 BTC w poniedziałek, 11 maja 2020 roku, równo o godzinie 21:23 czasu polskiego, kiedy to chiński Antpool (największy mining pool świata) wykopał blok o numerze 630.000. Halvingi mają miejsce co cztery lata: poprzednie dwa odbyły się 2012 i 2016 roku. Prognozuje się, że ostatni ma odbyć się w 2140 roku, kiedy to światło dzienne ujrzy blok numer 21.000.000.

 

Z całym wydarzeniem wiązał się mały easter egg, przygotowana przez górników niespodzianka. W wydobytym bloku zamieszczono ukrytą wiadomość, podobnie jak zrobił to legendarny twórca Bitcoina – Satoshi Nakamoto – u początku istnienia sieci. Wtedy pisał on o planach ratowania banków w USA. W 2020 roku wiadomość zaś brzmiała “NYTimes 09/Apr/2020 With $2.3T Injection, Fed’s Plan Far Exceeds 2008 Rescue”, nawiązując do wstrzykiwania dolarów do gospodarki i planu stymulacyjnego amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który znacznie przekracza pakiet z 2008 roku. Wiadomość zamieszczono w ostatnim bloku przed halvingiem (tj. o numerze 629.999) przez górników z f2pool.

Sam halving przeszedł jednak na notowaniach kryptowaluty bez większego echa. Analitycy rynkowi wskazują jednak, że może dojść do wycofywania się z sieci pomniejszych górników, nieposiadających wystarczających zasobów (wydajnych koparek) do zapewnienia sobie zysków z wydobycia.

 

W kilka dni po tych wydarzeniach, Bitcoinem zainteresowała się na twitterze pisarka JK Rowling, autorka serii o Harrym Potterze. Poprosiła społeczność o pomoc w zrozumieniu, czym jest BTC. Starania użytkowników spełzły jednak na niczym, jako że uznała całość za zwykłe gadanie (dosłownie: bla, bla, bla) o ryzyku, komputerach i kolekcjonowaniu. Przyznała, że jedyne sensownie wytłumaczenie, jakie otrzymała, brzmiało “Wyobraź sobie, że coś istnieje, zasadniczo nieistniejąc. To Bitcoin”. Koniec końców starała się obrócić całą sprawę w żart.

 

Żaden tydzień w świecie kryptowalut nie może upłynąć bez co najmniej jednej wiadomości o komercyjnym projekcie Facebooka – Librze. Tym razem problemy regulacyjne, przed jakimi staje kryptowaluta starał się wytłumaczyć założyciel Pantera Capital – dr Steven Waterhouse. Jego zdaniem amerykański rząd postrzega całą sprawę jako realne zagrożenie dla dolara i nie pozwoli, żeby się ono ziściło. Krytycznie odniósł się natomiast do niedawnych słów założyciela Telegrama, Pavla Durova, który określił Stany Zjednoczone mianem państwa policyjnego, dając wyraz swojemu rozgoryczeniu w utrudnianiu przez regulatorów emisji tokenów Gram. Durov zniechęcał przy tym zagraniczne start-upy do rozpoczynania działalności w Dolinie Krzemowej. Waterhouse przyznał, że to pierwszy raz w ciągu 20 lat, kiedy usłyszał taką opinię.

 

Bitcoin pewnie zmierzał w kierunku ostatniego szczytu przed luką spadkową, którą udało się ostatecznie domknąć. Na ten moment kryptowaluta przeszła jednak w stan inercji. Kluczowe będzie wybicie psychologicznych 10 tysięcy USD. Ważniejsze wsparcie znajduje się na 9 tysiącach dolarów.

 

Podobna sytuacja na Ethereum, gdzie ważnym oporem jest 223 dolarów. Wsparcia można szukać w zakresie 197-200 USD.

 

Bitcoin Cash od pewnego czasu biegnie nad wyraz płasko. Kluczowe będzie wybicie z formacji prostokąta. Jego ograniczeniami są mniej więcej poziomy 217 i 275 USD.

 

Ripple wciąż nie domknęło spadkowej luki. Uczyni to wraz z testem oporu na 0,213 dolara. Wsparciem jest psychologiczne 20 centów, a niżej – 18,4 centa.

 

Bokiem biegnie również Litecoin. Kryptowaluta ma wsparcie na 41,5 dolara, zaś wybicie poniżej 40 USD dawałoby perspektywę wyrwania się z inercji. Z drugiej strony, kluczowym oporem jest 50 dolarów.

 

Dash gotuje się do ostatecznego wyłamania oporu na 77,5 dolara. Luka co prawda została domknięta, jednak bykom jak do tej pory zabrakło animuszu do wybicia wyżej. Najbliższe wsparcie to 65 dolarów, kolejne na 59 USD.

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz