Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Groźby ze strony Iranu w cieniu obaw o popyt na ropę naftową, 6.08.2019r.

Podziel się postem:

 

Po dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w minionym tygodniu, bieżący tydzień na razie przynosi uspokojenie nastrojów inwestorów. Strona podażowa jest jednak silna, zwłaszcza na wykresie cen europejskiej ropy naftowej, której notowania walczą obecnie z psychologiczną barierą na poziomie 60 USD za baryłkę. W przypadku ropy naftowej WTI, po czwartkowej dynamicznej zniżce, notowania wpadły w konsolidację w okolicach 54-55 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej znajdują się obecnie pod wyraźną presją sprzedających, wynikającą z pogorszenia nastrojów na szerokich rynkach finansowych w związku z zaostrzeniem konfliktu handlowego USA i Chin. Brak porozumienia pomiędzy tymi gospodarczymi potęgami rozbudza obawy o spadek popytu na ropę naftową na świecie.

FOIL.Daily_6.08.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Niemniej, w cieniu tego konfliktu rozgrywają się wydarzenia mogące mieć wpływ na podaż ropy naftowej. Wczoraj władze Iranu zagroziły złamaniem porozumienia atomowego, jeśli kraje Zachodu nie nawiążą ponownie dialogu z Iranem i nie zaczną pracować na rzecz wypracowania jakiegoś kompromisu. W 2015 r. Iran zobowiązał się do wstrzymania prac nad wzbogacaniem uranu w zamian za złagodzenie amerykańskich i europejskich sankcji na ten kraj. Niemniej, porozumienie podpisane jeszcze za czasów Baracka Obamy, zostało zerwane przez Donalda Trumpa, a USA narzuciły nowe, dotkliwe sankcje na Iran. Europejczycy ugięli się pod presją amerykańskich nacisków politycznych, co Iran ma im za złe.

Władze Iranu zagroziły więc, że jeśli kraje Europy nie powrócą do negocjacji z Iranem i nie ochronią Iranu przed ogromną presją Amerykanów, to Iran powróci do prac nad bronią atomową. Ten bliskowschodni kraj ma jeszcze jedną broń: bliskość cieśniny Ormuz. Irańskie władze zasugerowały, że mogłyby zdecydować się na blokadę tej cieśniny, jeśli Zachód nie powróci do rozmów. To byłby cios w globalny handel ropą, którędy transportowana jest jedna piąta całkowitego transportu ropy naftowej na świecie.

FBRENT.Daily_6.08.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz