Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie Towary, surowce

Gołębia postawa Fed wsparciem dla cen złota, 31.01.2019r.

Podziel się postem:

 

Notowania złota w tym tygodniu dynamicznie rosną – obecnie cena kruszcu dotarła już do okolic 1320-1325 USD za uncję, a strona popytowa pozostaje silna. W przeważającej mierze zwyżka ta ma związek z komunikatem Fed, wcześniejszymi oczekiwaniami wobec niego oraz wnioskami po jego publikacji.

Zgodnie z oczekiwaniami, amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych na niezmienionym poziomie. W komunikacie tej instytucji pojawiła się także wzmianka o tym, że Fed będzie podchodzić do dalszych podwyżek stóp z rozwagą oraz cierpliwością – co dla inwestorów jest potwierdzeniem bardziej gołębiego nastawienia Fed do polityki monetarnej w USA. Tego typu wymowy komunikatu się jednak spodziewano na rynku w obliczu rosnących obaw o sytuację w globalnej gospodarce.

Dodatkowym wsparciem dla cen złota jest opublikowany dzisiaj raport World Gold Council, dotyczący popytu na złoto na świecie w całym 2018 roku. Jak pokazał raport, popyt ten wyniósł 4345,1 ton, co oznaczało wzrost o niemal 4,5% w porównaniu do 2017 roku. Szczególną uwagę zwróciły zakupy złota przez banki centralne, które w 2018 były najwyższe od 1967 r. i były głównym motorem wzrostu popytu na złoto w poprzednim roku.

FGOLDDaily_31.01.png

Notowania złota – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz