Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Giełdy spadają z powodu amerykańskiej polityki, funt w centrum uwagi po wznowieniu pracy Parlamentu

Podziel się postem:

 

Giełdy europejskie i amerykańskie ponownie spadły wczoraj po przemówieniu Prezydenta Trumpa w ONZ, gdzie odniósł się do Chin, Iranu i Światowej Organizacji Handlu, stwierdzając, że przyszłość należy nie do globalistów, ale dla patriotów.

Spadki w USA zwiększyły się po informacji, że Nancy Pelosi rozważa perspektywę ogłoszenia postępowania przeciwko prezydentowi Trumpowi w związku z rozmową telefoniczną z prezydentem Ukrainy Zelenskim. Podczas rozmowy prezydent USA rzekomo naciskał na ukraińskiego prezydenta, by przeprowadził śledztwo w sprawie ukraińskich interesów Huntera Bidena, syna przyszłego kandydata na prezydenta Demokratów Joe Bidena. Prezydent Trump zaprzeczył temu i zobowiązał się do opublikowania pełnych transkrypcji rozmowy, jednak nie wystarczyło to, by Pelosi zaprzestała spekulacji i ogłosiła, że pójdzie dalej i rozpocznie dochodzenie w sprawie nadużycia władzy. Niemniej jednak zarzuty, wraz z gwałtownym spadkiem zaufania konsumentów w USA we wrześniu, wzbudziły obawy, że gospodarka amerykańska może wkrótce poczuć chłód przedświąteczny w czwartym kwartale, w wyniku czego spadnie dolar amerykański, a rentowności w USA osiągną najniższy poziom od prawie dwóch tygodni.

W wyniku słabego zakończenia sesji na Wall Street, dzisiejsza sesja na rynku europejskim prawdopodobnie rozpocznie się na minusie.

Wczorajsza jednogłośna i jednoznaczna decyzja Sądu Najwyższego oznacza, że brytyjski parlament ponownie zbierze się dzisiaj, jednak nie jest na ten moment jasne, co to znaczy dla zablokowanego procesu Brexitu. Prawdopodobnie zobaczymy podobną historię, do tej, która toczy się od dwóch lat, z posłami, którzy wciąż są podzieleni, co do przyszłych kroków. Możemy oczekiwać, że politycy ze wszystkich stron będą bardzo krytyczni wobec premiera, a także pojawią się z ich strony wezwania, by zrezygnował. Prawdopodobnie jednak pozostaną one bez odpowiedzi z jego strony. Być może pojawią się wezwania do głosowania nad wotum nieufności, jednak warto zauważyć, że posłowie dużo mówią, jednak wydają się niechętni do konkretnych działań w takim kierunku, chyba że, jak to ujęli, opcja braku porozumienia nie zostanie zdjęta ze stołu.

Problem z rozumowaniem polega na tym, że jedynym sposobem na wyeliminowanie tej opcji jest skorzystanie z jednej z następujących możliwości – wyjście z umową, wyjście bez umowy, odwołanie lub zwrócenie się do UE o przedłużenie. Ostatnie rozwiązanie może być problematyczne, ponieważ UE może odrzucić każdy wniosek lub dołączyć do niego dodatkowe warunki, chociaż biorąc pod uwagę, jak słabe były niektóre z ostatnich danych ekonomicznych z Europy, byłoby to niemądre. Istnieje również problem obecnej arytmetyki parlamentarnej, która prawdopodobnie nie ulegnie zmianie, dopóki nie dojdzie do wyborów. Oznacza to, że pomimo całego zamieszania wokół zawieszenia Parlamentu, mało prawdopodobne jest, aby deputowani byli w stanie zjednoczyć się wspólnie wokół jednego problemu. Pomaga to także wyjaśnić raczej niemą reakcję funta na wczorajsze wydarzenia.

EURUSD – wciąż znajdujemy się poniżej linii oporu przy 1,1070 z czerwcowych szczytów na  1,1412 i dalszym oporem w okolicy 50-dniowej MA nieco powyżej. Dopóki kurs jest poniżej tych poziomów, istnieje ryzyko retestu dołków i ruchu w kierunku  1,0800.

 

GBPUSD – kurs znalazł wsparcie powyżej 1,2380 w ostatnich dniach i ten poziom pozostaje kluczowy po osiągnięciu krótkoterminowego szczytu przy 1,2582 w zeszłym tygodniu. Opór wyznacza nam również 200-dniowa MA przy 1,2740. Spadek poniżej dołków z ostatniego tygodnia na poziomie 1,2380 może spowodować ruch w kierunku większego wsparcia przy 1,2280.

 

EURGBP – notowania znalazły wsparcie przy 0,8785/95 w zeszłym tygodniu, gdzie znajduje się zniesienie 61,8% całego ruchu wzrostowego od 0,8475 do 0,9325. Możliwy jest powrót do 0,8900, gdzie znajduje się opór. Przełamanie poniżej 0,8780 otworzy drogę na 0,8720.

 

USDJPY – kurs kontynuuje zniżkę spadając poniżej 107,20 po zeszłotygodniowej świecy odwrócenia na interwale dziennym i niepowodzeniu przy  108,50. Spadek poniżej 107,00 otworzy drogę na 106,00.

 

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 14 punktów do  7 277.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz