Aktualności Analizy Analizy akcji Ekonomia Komentarze i opinie

Fuzja Alior Banku i Pekao jednak nie dojdzie do skutku, 8.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Tematem głównym dzisiejszego ranka na GPW jest odstąpienie od negocjacji dotyczącej połączenia Alior Banku oraz Pekao. Po tym jak głównym akcjonariuszem obu banków zostało PZU, rynek domniemywał, że obie spółki ostatecznie zostaną połączone dla minimalizacji kosztów i zwiększenia tym samym efektywności. Na tych informacjach zyskiwał głównie Alior, który jest podmiotem mniejszym. Po pewnym czasie zaczęły pojawiać się półoficjalne informacje, aż ostatecznie spółki faktycznie usiadły do stołu. PZU twierdziło, że nie zmusza podmiotów do tego, aby się połączyły. Pod koniec czerwca nieoficjalne źródła podawały, że nawet prezes Kaczyński wyraził zgodę na tę fuzję, tak jakby był osobą decyzyjną w tym aspekcie. Jednak w bieżącym otoczeniu politycznym wywołało to efekt potwierdzający, że do fuzji dojdzie. Dziś jednak obie spółki podały oficjalną informację, że nic takiego się nie wydarzy.

Informacja spowodowała luki wzrostowe na kursie obu spółek, Alior Bank na otwarciu zyskał 7%, natomiast szybko doszło do realizacji zysków, aktualnie luka została już w połowie domknięta. Co ciekawe, wybicie nastąpiło na kluczowym poziomie z punktu widzenia trendu spadkowego. Wybicie 74 zł w górę oznacza załamanie dotychczasowej tendencji spadkowej.

Zdecydowanie lepiej zachowuje się kurs Pekao, które od otwarcia ponad 6% luką ceną, teraz jest na +7,8%. Już wcześniej, ponieważ pod koniec lipca nastąpiło załamanie trendu spadkowego, o czym informowaliśmy w komentarzach. Aktualnie cena ma swoje kluczowe wsparcie na poziomie 112 zł, a wybicie w dół 109 zł otworzy drogę do większych spadków Aktualnie inwestorzy zmagają się z oporem na poziomie 118 – 119 zł.

Oczywiście wraz za wzrostem kursu akcji spółek rośnie PZU, choć po otwarciu wzrost był zdecydowanie większy, ponieważ wynosił ponad 4%. Aktualnie jest on na poziomie 1,7%, co i tak jak na spółkę defensywną jaką jest PZU jest bardzo dobrym wynikiem. Warto zaznaczyć, że cena największej instytucji finansowej w Polsce dotarła do oporu w rejonie 43 – 44 zł, który może zatrzymać inwestorów na dłużej. Kluczowe dla trendu jest wsparcie na poziomie 40,50 zł.

Wzrosty tak pokaźne trzech spółek z WIG20 spowodowały także atak indeksu na poprzednie lokalne szczyty, aktualnie nieudany. Jeżeli cena faktycznie wzrośnie powyżej 2326 punktów, potwierdzi to nowy trend wzrostowy i dzięki temu oczekiwania względem wzrostów się zdecydowanie zwiększą. Aktualnie wsparcie jest na poziomie 2280 punktów. Niestety WIG-Banki to jedyny indeks mogących pochwalić się wzrostami ponad 1%. Dobrze radzi sobie także WIG-Nieruchomości, natomiast na największym minusie jest WIG-górnictwo, który traci 1,6%, a największym maruderem jest w tym indeksie KGHM.

USDPLN kluczowe wsparcie znajduje się na poziomie 3,6320 oraz 3,6100 – 3,6000. Wybicie w dół niższej bariery otworzy drogę do odwrócenia trendu i głębszych spadków. Opór natomiast znajduje się na 3,7500 oraz 3,8000.

EURPLN rynek waha się w pobliżu ważnego wsparcia na poziomie 4,2570, czyli kluczowego poziomu z punktu widzenia trendu na wykresie dziennym Opory są aktualnie na 4,3200, 4,3700 oraz 4,4000.

GBPPLN po złych informacjach z Wielkiej Brytanii na temat Brexitu, cena dotarła do wspomnianego wcześniej ważnego wsparcia na 4,7300. Wybicie tej bariery otworzy drogę do poziomu 4,6800. Opory aktualnie znajdują się na 4,7700 oraz 4,8600.

CHFPLN kurs waha się w pobliżu strefy wsparcia w przedziale 3,6600 – 3,6800, a dopiero wybicie jej w dół, otworzy drogę do większych spadków w kierunku 3,6200. Opory aktualnie znajdują się na 3,7300 – 7,3400.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz