Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

FTSE100 dąży do najwyższych poziomów od 18 miesięcy, uwaga skupiona na sprzedaży detalicznej z USA

Podziel się postem:

Po niestabilnym początku tygodnia, rynki akcji rosną w oczekiwaniu, że spółki są dalej w stanie poprawiać wyniki, pomimo wciąż trwających wzrostów kosztu energii oraz problemów z łańcuchami dostaw.

Zakłócenia w portach i opóźnienia, które obserwujemy na całym świecie, są dalekie od rozwiązania, a niedobory siły roboczej, które powodują zaległości, również nie zniknęły i prawdopodobnie przepracowanie ich zajmie miesiące. W tym tygodniu poinformowano, że Apple ograniczył produkcję iPhone’a 13 nawet o 10 mln sztuk z powodu niedoboru chipów, podczas gdy Amazon poszukuje do zakupu samolotów towarowych od Boeing i Airbus dalekiego zasięgu, aby wzmocnić własne operacje logistyczne i ominąć obecne zakłócenia.

FTSE100 zanotowało najwyższe zamknięcie od sierpnia, a SP500 największy jednodniowy wzrost od marca. Wzrosty w USA były napędzane pozytywnymi wynikami firm, co wywołało falę optymizmu. Pozytywne okazały się również dane z rynku pracy, gdzie liczba bezrobotnych w raporcie tygodniowym spadła do poniżej 300 tys. Ta fala optymizmu, powinna pchać FTSE100 na najwyższy poziomie od osiemnastu miesięcy. Wydaje się, że obawy o to, że ceny energii oraz przerwy w dostawach spowodują wzrost cen, których konsumenci nie będą w stanie przyjąć, odszedł do lamusa.

PPI w USA za wrzesień nadal utrzymuje się rekordowo wysoki poziomie, ale były dowody na to, że trend zaczyna zwalniać. W ostatnich miesiącach sprzedaż detaliczna w USA spadała, podobnie jak zaufanie konsumentów. Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA za wrzesień i dane dotyczące zaufania Uniwersytetu Michigan mogą być kluczowymi wskaźnikami tego, czy widzieliśmy dołek po spowolnieniach związanych z Deltą, które miały miejsce w III kwartale.. Warto jednak nadmienić, że odczyt sierpniowy, w którym odnotowano wzrost o 0,7% był sprzeczny z oczekiwaniami spadku o -0,7%, zostało to jednak nieco złagodzone przez rewizję lipcowego odczytu do -1,8%. Ostatnie raporty o zarobkach amerykańskich spółek detalicznych sugerują, że wydatki konsumentów były raczej stonowane, a istotną rolę odegrał prawdopodobnie huragan Ida. Biorąc pod uwagę dwa słabe raporty o zatrudnieniu w sierpniu i wrześniu, wyższe ceny benzyny, a także wygaśnięcie różnych środków fiskalnych ograniczających bezrobocie, istnieje szansa, że możemy zobaczyć słabą sprzedaż detaliczną we wrześniu, prognozuje się spadek o – 0,2%.

Oczekuje się, że wskaźniki zaufania Uniwersytetu Michigan za październik lekko wzrosną do 73, po wrześniowym odbiciu 72,8 z ponad dziesięcioletniego minimum, które widzieliśmy w sierpniu, na poziomie 70,3.

EURUSD – wsparciu na 1,1520 udało się wywołać reakcję wzrostową, która może dotrzeć do szczytów z ubiegłego tygodnia na 1,1640/50. Przebicie i utrzymanie powyżej niego może być zapowiedzią ruchu w kierunku 1,1760. Kolejnym wsparciem poniżej 1,1520 jest 1,1450.

GBPUSD – zabrakło siły wczoraj do wybicia ponad opór na 1,3735. Dopiero pokonanie tego poziomu otworzy drogę do 1,3900. O powrocie siły podażowej będzie świadczyć zejście poniżej 1,3540, z celami na 1,3400.

EURGBP – wsparcie usytuowało się na sierpniowych minimach przy 0,8450. Opór mamy w okolicy 0,8520, a wyjście powyżej 0,8530 zasygnalizuje powrót do 0,8570

USDJPY – znalazł wsparcie na 113,20, z oporem na 114,00, para walutowa może się wycofać do poziomu 112,40, jeśli wsparcie na 113,00 nie zostanie utrzymane.

FTSE100 – prawdopodobnie otworzy się 25 punktów wyżej, na poziomie 7232.

DAX – oczekuje się otwarcia 63 punktów wyżej, na poziomie 15525.

CAC40 – możliwe otwarcie 30 punkty wyżej, na poziomie 6715.


CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz