Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

FINMA gasi zapędy Facebooka, 18.09.2019r.

Podziel się postem:

 

Od dłuższego czasu swoją własną cyfrową walutę planuje Republika Wysp Marshalla. Ostatnio ogłoszono kolejne szczegóły nt. projektu. Data jego startu nadal nie jest znana, jako że urzędnicy dalej pracują nad problemami natury prawnej. SOV (bo tak ma nazywać się e-waluta) ma być sposobem na uniezależnienie się od amerykańskiego dolara i (w przeciwieństwie do chociażby Bitcoina) być normalnym pieniądzem, jednak korzystającym z rozwiązań blockchainowych. Jego wprowadzenie ma zostać przeprowadzone stopniowo, poprzez emisję z limitem czasowym (TRMI). Jest to rozwiązanie przypominające przedsprzedaż. Wpływy ze sprzedaży mają przede wszystkim zasilać fundusze powiernicze, prowadzone dla celów zwalczania problemów z jakimi boryka się ludność Wysp.

W zeszły czwartek, francuski minister gospodarki zadeklarował, że nadchodzi czas, gdy władze nie będą opodatkowywać transakcji kryptowalutowych. Sam podatek miałby być naliczony dopiero w momencie zmiany aktywów cyfrowych na walutę fiducjarną. Podatek VAT z kolei miałby mieć zastosowanie jedynie w przypadku, gdy kryptowaluty wykorzystuje się do kupna składników aktywów czy też usług.

Ten sam francuski minister stwierdził, że Libra na obecnych zasadach nie może zostać dopuszczona do funkcjonowania w Europie. Powoływał się na zagrożenie suwerenności państw oraz ryzyka związane z monopolistyczną pozycją rynkową. Podobnego zdania jest przewodniczący rady nadzorczej Narodowego Banku Szwajcarii (SNB). Jego zdaniem coin może ograniczyć zdolność banków centralnych do prowadzenia przez nie polityki monetarnej. Na domiar złego, rząd Niemiec uzgodnił, że nie będzie zgody na “prywatne, rynkowe monety typu stablecoin”.

To jednak nie koniec problemów Stowarzyszenia Libra. Bezpieczną przystanią dla tej kryptowaluty miała okazać się Szwajcaria, gdzie założono Stowarzyszenie. Firma stara się tam o uzyskanie licencji od tamtejszego Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego (FINMA). Teraz jednak okazuje się, że może go nie uzyskać. FINMA zauważyła, że Libra musiałaby spełnić dodatkowe wymogi regulacyjne, ponieważ z założeń projektu wyłania się obraz czegoś więcej niż systemem płatności. Firma musiałaby zatem spełnić “wymogi regulacyjne podobne do prawa bankowego”.

Tymczasem Facebook na prośbę jednego z senatorów opublikował listę walut, które mają stanowić rezerwę Libry. W koszyku znalazły się dolar amerykański i singapurski, euro, jen oraz funt szterling.

Nieco na wyrost, w Stanach Zjednoczonych pojawiły się pogłoski jakoby Donald Trump miał przymierzać się do zakazania Bitcoina. Źródło plotek tkwi w wydanym nakazie, by w ciągu miesiąca z rynku miały zniknąć wszystkie smakowe e-papierosy, prócz tych o smaku naturalnego tytoniu. Choć sprawy te są ze sobą nijak powiązane, to w branży kryptowalutowej w USA zawrzało. Banicja e-papierosów ma być dowodem na to, że Donald Trump (nieprzychylny Bitcoinowi) może równie impulsywnie zakazać tej kryptowaluty.

Po Samsungu, swój mobilny portfel kryptowalutowy planuje LG. Zgodnie z doniesieniami jednego z portali branżowych, nadchodzący flagowiec tej firmy ma już wspierać blockchaina. Nieznana jest data jego premiery, która ma nastąpić już “wkrótce”.

Bitcoin znajduje się w szerokiej konsolidacji pomiędzy 9000 USD, a 14 000 USD. Dopiero wyjście ceny poza te wartości powinno wskazać właściwy kierunek.

Ethereum załamał trend spadkowy wychodząc ponad 202 USD i może zmierzać w kierunku kolejnego oporu na 238 USD. Wsparcie jest w okolicach 183 USD.

Bitcoin Cash w lipcu przebił się przez wsparcie na 360 USD i załamał trend wzrostowy. Aktualnie wsparcia są na 260 USD, a następnie na 220 USD. Opór znajduje się na 360 USD.

Litecoin trwa w trendzie spadkowym. Wsparcie jest na 61 USD, a opór w okolicach 78 USD, do którego cena się zbliża.

Ripple zniosło całe wybicie z połowy maja i pokonało wsparcie na 0,28 USD. Aktualne poziom wsparcia znajduje się w przedziale 0,25 a 0,24 USD. Opór jest na 0,33 USD, a kolejny na 0,36 USD.

Dash próbuje załamać trend spadkowy. Aktualnie jesteśmy na oporze, którego przełamanie może otworzyć drogę do 102 a następnie w okolice 118 USD. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 76 USD.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz