Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Europejskie giełdy rosną, cena ropy stabilizuje się, 11.09.2019r.

Podziel się postem:

 

Wczorajszy dzień na rynkach akcji przebiegał spokojnie. Europejskie indeksy w większości zamknęły się na plusie w nadziei, że Europejski Bank Centralny (EBC) obniży stopy procentowe w czwartek, a także na bazie spekulacji na temat pakietu stymulacyjnego. EBC ma istotną motywację do poluzowania polityki pieniężnej. Niemiecka gospodarka skurczyła się w drugim kwartale i mówi się o recesji. Fed obniżył stopy procentowe w czerwcu i spekuluje się na temat dalszej obniżki we wrześniu, co może dodatkowo zmobilizować EBC do obrania podobnego kierunku działań. Biorąc pod uwagę, że stawka podstawowa wynosi 0%, a stopa depozytowa -0,4%, bank może chcieć jeszcze poczekać, gdy sytuacja znacznie się pogorszy.

Amerykańskie rynki akcji były dość mieszane, ponieważ Dow Jones odnotował niewielki wzrost, S&P 500 poruszał się w konsolidacji, a NASDAQ 100 zakończył dzień nieco na minusie. Brak ważnych wiadomości makroekonomicznych doprowadził do stosunkowo niewielkiego zakresu obrotów na rynkach amerykańskich.

Wczoraj funt szterling notował niską zmienność pomimo dobrych raportów ekonomicznych z Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia spadła do 3,8%, co jest na równi z poziomem bezrobocia w połowie 1970 roku. Średnie wynagrodzenie z wyłączeniem premii spadły do 3,8% z 3,9%. Sądząc z aktualizacji detalicznych z ostatnich miesięcy, jasne jest, że niektórzy konsumenci ograniczają wydatki z powodu Brexitu.

Rynek ropy notował wczoraj dalsze wzrosty. Nowy saudyjski minister energii wyraził nadzieję, że cięcia produkcji ropy OPEC + pozostaną aktualne. Pozytywny ruch został przerwany, gdy prezydent Trump zwolnił Johna Boltona jako doradcę ds. Bezpieczeństwa narodowego. Inwestorzy stwierdzili, że wojna na linii USA-Iran jest mniej prawdopodobna, gdy Bolton odszedł z administracji Trumpa, co spowodowało spadek rynku energii.

Złoto notowało wczoraj spadki. Metal był jedną z bezpiecznych przystani, które rosły na bazie zawirowań na giełdach w szczytowym momencie niedawnego konfliktu handlowego między USA a Chinami. Teraz, gdy czynnik strachu nieco osłabł, widzimy spadek kursu złota.

O 14:30 zostanie opublikowany amerykański PPI. Odczyt główny powinien utrzymywać się na stałym poziomie 1,7%, a odczyt podstawowy powinien wzrosnąć do 2,2% z 2,1%. O 16:30 opublikowany zostanie raport Energy Information Administration. Zgodnie z szacunkami zapasy ropy w USA spadną o 2,6 miliona baryłek, a benzyny o 900 000 baryłek.

EURUSD – jeśli kurs utrzyma się powyżej 1,1000, notowania mogą skierować się na 1,1164. Jeżeli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, kolejnym celem będzie 1,0900. GBPUSD – świeca dzienna z ostatniej środy, może być młotkiem i jeżeli cena utrzyma się powyżej 1,2200 może poprowadzić notowania w kierunku 1,2400. Wsparcie znajduje się przy 1,1900, a szerszy ruch spadkowy może być kontynuowany.

EURGBP – tygodniowa świeca z połowy sierpnia okazała się być formacją odwrócenia. Jeżeli kierunek spadkowy utrzyma się, celem może być poziom 0,8872. Odbicie może poprowadzić notowania w kierunku 0,9200.

USDJPY –  kurs odbił w zeszłym tygodniu i przełamał powyżej 107,14, gdzie znajduje się 50-dniowa MA. Notowania mogą kierować się na poziom 108,237 (100-dniowa MA). Jeśli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, cena może dotrzeć do 104,50.

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 24 punkty do 7,291.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 62 punkty do 12,330.

CAC 40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 9 punktów do 5,602.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz