Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Europa otworzy się niżej, ponieważ wypowiedzi Trumpa dotyczące kwestii handlowych tracą swoją moc, 26.09.2019r.

Podziel się postem:

 

Rynki giełdowe wciąż koncentrują się na kwestiach politycznych. Giełdy europejskie spadły do dwutygodniowych minimów, w związku z obawami o postępowanie przeciwko prezydentowi USA i trudniejszą sytuację spowodowaną chińską umową handlową.

Funt również znalazł się pod presją, gdy Parlament powrócił do pracy, a posłowie dali upust emocjom. Jeśli wydarzenia ostatniej nocy są jakąś wskazówką, uzyskanie konsensusu w sprawie jakiejkolwiek umowy staje pod bardzo dużym znakiem zapytania i prawdopodobnie będzie niemożliwe bez zmiany deputowanych, ponieważ zarówno posłowie Partii Pracy, jak i Partii Konserwatywnej, rzucali obelgami, a premier Johnson prowokuje lidera Partii Pracy, Jeremy’ego Corbyna, do zwołania wotum nieufności dla swojego rządu. Wydaje się jasne, że zbliżają się wybory, jedynym pytaniem pozostaje kiedy i w jaki sposób.

 

Rynki akcji w USA notowały spadki w obawie o treść komunikatu w związku z wydaniem notatki, która przedstawiła kontrowersyjną rozmowę telefoniczną Prezydenta Trumpa, która odbyła się z Prezydentem Ukrainy Żeleńskim. Podczas rozmowy prezydent USA naciskał na prezydenta Ukrainy, aby przeprowadził śledztwo w sprawie ukraińskich interesów Huntera Bidena, syna przyszłego kandydata na prezydenta Demokratów, Joe Bidena. Pomogło to rynkom amerykańskim znaleźć bazę, zanim nadeszła wypowiedź prezydenta USA sugerująca, że umowa handlowa z Chinami może zostać zrealizowana wcześniej niż oczekiwano. Odbiciu pomogły również doniesienia, że Japonia i USA osiągnęły wstępne porozumienie handlowe, po którym amerykańskie ceny bonów skarbowych i złota gwałtownie spadły, a rentowności obligacji wzrosły. Tego typu uwagi ze strony Trumpa, powodujące odreagowanie, mogą jednak przynieść niższe otwarcie  w Europie, ponieważ ten rodzaj retoryki stosowany był już wiele razy, przynosząc potem rozczarowanie.

 

Niemiecka członkini EBC, Sabine Lautenschlaeger, zaskoczyła środowisko nagle rezygnując z funkcji członka zarządu. Polityk znana jest z bardziej jastrzębich poglądów, dlatego trudno nie postrzegać tego jako krytyki nowego pakietu stymulacyjnego ogłoszonego przez Europejski Bank Centralny. Jest ona także trzecim niemieckim członkiem EBC, który odszedł wcześniej, sygnalizując niepokój niektórych członków Rady Prezesów odnośnie tego, jak skuteczne mogą być wszelkie nowe środki, przy braku reformy fiskalnej. Jej odejście ma nastąpić 31 października, tego samego dnia, w którym swoją pracę kończy prezes EBC Mario Draghi i tuż przed zastąpieniem go przez Christine Lagarde. Może to otworzyć miejsce dla nowego, bardziej gołębiego członka, co ułatwi dalsze próby łagodzenia polityki. Prezes EBC – Mario Draghi – zabierze dzisiaj głos w tej sprawie i być może naświetli nieco bardziej przyczyny rezygnacji.

 

Jeśli chodzi o dane, oczekujemy na publikację PKB z USA za drugi kwartał i cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych. PKB ma wynieść 2%, podczas gdy tygodniowy odczyt liczby wniosków ma wzrosnąć do 210 tys.

 

EURUSD – notowania mogą ponownie przetestować 1,0920, a przełamanie w dół może skierować ruch na 1,0800. Opór linii trendu znajduje się przy 1,1070 i kolejny przy 50-dniowej MA nieco powyżej.

 

GBPUSD – spadek poniżej 1,2380 w dniu wczorajszym niesie perspektywę dalszej zniżki w kierunku 1,2280 i 50-dniowej MA. Jeżeli uda się utrzymać powyżej 1,2280, możliwy będzie powrót w okolice  1,2500.

 

EURGBP – notowania znalazły wsparcie przy 0,8785/95 w zeszłym tygodniu, gdzie znajduje się zniesienie 61,8% całego ruchu wzrostowego od 0,8475 do 0,9325. Możliwy jest powrót do 0,8900, gdzie znajduje się opór. Przełamanie poniżej 0,8780 otworzy drogę na 0,8720.

 

USDJPY – kurs odbił się od 50-dniowej MA przy 107,00, co może spowodować powrót do 108,50, gdzie znajdują się poprzednie szczyty. Spadek poniżej 107,00 otwiera drogę w kierunku 106,00.

 

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 15 punktów do 7,275.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów do 12,228.

 

CAC40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 3 punkty do 5,580.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz