Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Eskalacja konfliktu handlowego, czy gra negocjacyjna?, 4.12.2019r.

Podziel się postem:

 

Po zapowiedzi nałożenia ceł na stal i aluminium z Brazylii i Argentyny oraz zapowiedzi nałożenia ceł na towary z Francji, Włoch, Austrii i Turcji, prezydent Donald Trump zasugerował wczoraj, że porozumienie handlowe z Chinami może zostać odłożone do zakończenia wyborów prezydenckich w przyszłym roku. Nowe cła na Brazylię i Argentynę, to rzekoma kara za manipulowanie kursem walut. Jednak tak na prawdę, cła są karą za przejęcie eksportu produktów rolnych do Chin. Zatem na chwilę obecną bazowym scenariuszem pozostaje wprowadzenie 15 grudnia wyższych stawek celnych na prawie cały import z Chin. W kolejce na sankcje celne czeka Unia Europejska, a cła mają objęć towary wartości 7,5 mld USD, jako sankcja za subsydiowanie Airbusa. Należy oczekiwać, że cła uderzą w przemysł motoryzacyjny, ponieważ ta branża radzi sobie w USA bardzo słabo. Pozostaje przedmiotem spekulacji czy jest to tylko gra negocjacyjna mająca wywrzeć presją na stronie chińskiej, czy faktycznym zerwaniem negocjacji. Kongres ponownie rozdrażnił Chiny przyjmując ustawę potępiającą za represje wobec etnicznych muzułmanów. Ze źródeł zbliżonych do kręgów rządowych można było usłyszeć informację, że rząd chiński opracowuje listę amerykańskich firm niepożądanych w Państwie Środka. Cóż do połowy grudnia czeka nas huśtawka nastrojów.

Dzisiaj uwagę inwestorów skupią wydarzenia i dane publikowane po południu. Oczywiście najważniejsza będzie decyzja Banku Kanady o wysokości stóp procentowych. Niemniej  ze Stanów Zjednoczonych poznamy bardzo istotne dane. Po bardzo słabych odczytach ISM dla przemysłu dzisiaj będzie opublikowany wskaźnik dla sektora usług. Oczekuje się spadku wartości. Ważnym będzie subindeks o zatrudnieniu w tym dziale gospodarki. Dodatkowo poznamy jeszcze indeks aktywności biznesowej, raport ADP o nowych miejscach pracy w sektorze prywatnym, a Departament Energii przedstawi raport o tygodniowej zmianie zapasów ropy, benzyny i destylatów.

Zapowiedź eskalacji wojen celnych miała wpływ na notowania za oceanem. Wszystkie główne amerykańskie indeksy ponownie zaświeciły czerwienią. DJIA, S&P500 i Nasdaq Composite odnotowały spadki odpowiednio 1,01%, 0,66% i 10,56%. Przecenie uległy małe spółki skupione w indeksie Russell2000, a sam indeks stracił 0,31%. Spadkom na Wall Street towarzyszył obrót 3,846 mld USD.

W  Azji kontynuacja przeceny. Nikkei spadł o 1,05% . Na pozostałych parkietach: Hong Kong (-1,29%), Szanghaj (-0,23%), Singapur (-0,55%). Asia Dow pod kreską 0,96%.

Wczorajsza sesja była siódmą z kolei przebiegająca pod dyktando niedźwiedzi. Od samego początku notowań rozpoczął się zjazd po równi pochyłej i tylko w środkowej fazie nastąpiło uspokojenie po czym sprzedający dali się we znaki. Przy obrocie na szerokim rynku, który wyniósł 812 mln złotych, WIG stracił 1,19 proc. Spadkom nie oparł się indeks blue chipów. WIG20 zanurkował o 1,53 proc. Już w połowie sesji sprzedający rozprawili się z poziomem 2100 kierując się na południe w stronę 2050 punktów. Zamkniecie nastąpiło w bezpośrednim sąsiedztwie minimum dziennego zakresu wahań na 2089,92. Podobnie jak WIG i WIG20 w czerwonej strefie wypadły benchmarki WIG20fut, który oddał 1,60 proc. i WIG20USD, który spadł tylko o 1,57 proc. Spadkom nie oparły się średnie i małe spółki. mWIG40 stracił 0,32 proc., a sWIG80 spadł o  0,27%. W gronie blue chipów 4 spółki zakończyło dzień zyskiem, a 16 odnotowało spadki. Najlepiej wypadły PGE (2,41%) i Tauron (1,98%) Pozostałe dwie zyskały poniżej 1 proc. Powodów do zadowolenia nie mieli posiadacze akcji Cyfrowego Polsatu, JSW i Lotosu. Walory przyniosły stratę odpowiednio 4,15%, 4,11% i 3,99%.

Negatywny sentyment na rynkach azjatyckich nie przełożył się na początku handlu na spadki na GPW. Byki próbują bronić poziomu 2100 punktów, a WIG20fut zyskuje 0,33%.

Dzisiaj poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Spodziewane jest utrzymanie ich na niezmienionym poziomie i jak poprzednio nie wpłynie na kurs złotego.

GBPPLN – Para ustabilizowała się powyżej 5 PLN. Dzisiaj handlowana jest po 5,0350.

EURPLN –Para znajduje się pomiędzy 4,40 a 4,2450. Para jest handlowana po 4,28.

USDPLN –Para handlowana jest dzisiaj po 3,8650.

CHFPLN – Para obecnie handlowana jest po 3,92.

PLNJPY – Para oscyluje wokół 28,00.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz