Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Dynamiczny powrót cen ropy naftowej do zwyżek, 3.12.2018r.

Podziel się postem:

 

Grudzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się mocnym wzrostowym akcentem. Notowania zarówno ropy naftowej Brent, jak i WTI, otworzyły dzisiejszą sesję luką wzrostową, powracając do poziomów sprzed półtora tygodnia.

Optymizm inwestorów miał swoje uzasadnienie. Na spotkaniu przedstawicieli państw G20 doszło do swoistego „zawieszenia broni” w wojnie handlowej Stanów Zjednoczonych i Chin. Oba kraje zobowiązały się nie wprowadzać nowych podwyższonych ceł na wzajemny import dóbr przez co najmniej 90 dni i w tym czasie pracować nad zakończeniem trwającego sporu handlowego. Znając burzliwe relacje obu krajów w ostatnich miesiącach, na razie na porozumienia USA i Chin inwestorzy patrzą z ostrożnością, jednak i tak jest to krok w dobrym kierunku. A większy optymizm dotyczący przyszłości globalnej gospodarki pomógł wzrosnąć cenom ropy.

FOIL.Daily_3.12.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na notowania ropy naftowej są zapowiedzi cięcia produkcji tego surowca w Kanadzie. W prowincji Alberta wydobycie ma spaść o 8,7% (325 tys. baryłek dziennie) w związku ze zbyt małymi możliwościami przesyłowymi tamtejszych ropociągów, które prowadzą do zatorów i wzrostu zapasów ropy naftowej w Kanadzie. Te informacje w szczególności sprzyjają zwyżkom cen ropy WTI, ponieważ większość ropy z Alberty trafia właśnie do Stanów Zjednoczonych.

W najbliższych dniach ważnym wydarzeniem na rynku ropy naftowej będzie spotkanie OPEC, zaplanowane na 6 grudnia. Arabia Saudyjska zapowiadała, że będzie naciskać na solidarne cięcie produkcji ropy przez państwa należące do kartelu i taki jest właśnie oczekiwany scenariusz. Tymczasem dzisiaj Katar ogłosił zamiar rezygnacji z członkostwa w kartelu. Może być to efekt pozostawania tego kraju w konflikcie z Saudyjczykami od jakiegoś czasu – ale jednocześnie dla kartelu nie oznacza to rewolucyjnej zmiany, ponieważ produkcja ropy naftowej w Katarze wynosi zaledwie około 600 tys. baryłek ropy dziennie, a kraj ten jest dużo ważniejszy na globalnym rynku gazu ziemnego.

FBRENT.Daily_3.12.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz