Aktualności Komentarze i opinie Towary, surowce

Dynamiczne ruchy cen złota przy niewielkiej płynności, 30.07.2019r.

Podziel się postem:

 

Notowania złota rozpoczynają bieżący tydzień wzrostowym akcentem. Wczoraj cena tego kruszcu zwyżkowała, przekraczając poziom 1420 USD za uncję i docierając do okolic 1426 USD za uncję. Tymczasem dzisiaj rano notowania złota otworzyły sesję luką wzrostową i poruszają się w okolicach 1436-1439 USD za uncję.

Chaotyczne ruchy cen złota wynikają z oczekiwania na środową decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych w USA. Inwestorzy spodziewają się, że na lipcowym posiedzeniu Fed zadecyduje o obniżeniu stóp procentowych o 25 pb. Jeśli ten scenariusz zostanie zrealizowany, to będzie to pierwsze cięcie stóp procentowych w USA od dekady.

Złoto prezentuje obecnie dużą siłę, biorąc pod uwagę odwrotną korelację cen tego kruszcu z notowaniami amerykańskiego dolara. Wartość USD bowiem rośnie, napędzana brakiem wiary w to, że Fed może obciąć stopy o więcej niż 25 pb (co sugerowano jeszcze w ostatnich tygodniach). W obliczu ostatnich lepszych od oczekiwań danych dotyczących amerykańskiego PKB, Fed faktycznie może nie śpieszyć się z obniżkami stóp.

Mimo dynamicznych ruchów cen złota, ich znaczenie jest ograniczone w obecnych warunkach, tj. przy relatywnie niewielkiej aktywności inwestorów w oczekiwaniu na środową decyzję Fed. To właśnie decyzja ws. stóp procentowych w USA prawdopodobnie będzie impulsem decydującym o nastrojach inwestorów na rynku złota przez kolejne dni, a może i tygodnie.

Biorąc pod uwagę decyzję Fed, na dalszy plan schodzą rozpoczęte dzisiaj negocjacje na linii USA-Chiny, mające miejsce w Szanghaju. Inwestorzy podchodzą bowiem do tych rozmów z ostrożnym optymizmem i bez większych nadziei na osiągnięcie wyraźnego progresu.

FGOLDDaily_30.07.png

Notowania złota – dane dzienne  

 

DOrota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz