Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA, 24.07.2019r.

Podziel się postem:

 

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Cena ropy naftowej WTI wzrosła do okolic 57 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent dotarły do rejonu 64 USD za baryłkę. Dzisiaj rano oba rodzaje ropy naftowej poruszają się niedaleko wczorajszych poziomów zamknięcia.

Na rynku ropy naftowej rzeczywiście pojawiło się kilka czynników, które wsparły stronę popytową. Jednym z nich są utrzymujące się napięcia na Bliskim Wschodzie po niedawnym zatrzymaniu brytyjskiego tankowca przez irańską Gwardię Rewolucyjną w cieśninie Ormuz. Jak podają europejscy dyplomaci, już kilka krajów Starego Kontynentu (Francja, Włochy, Dania) poparło inicjatywę Brytyjczyków dotyczącą utworzenia międzynarodowej misji morskiej, mającej na celu ochronę statków handlowych przepływających przez Ormuz. Te działania oczywiście wywołują sprzeciw Iranu.

FOIL.Daily_24.07.png

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Ponadto, wczoraj wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej okazały się dane zawarte w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw. Instytucja ta podała, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły o prawie 11 mln baryłek, przy czym oczekiwano ich zniżki o co najwyżej 4 mln baryłek. Niemniej, pozytywny wydźwięk tych danych był hamowany przez jednoczesny wzrost zapasów benzyny i destylatów. Dzisiaj analogiczny raport przedstawi amerykański Departament Energii.

Krótkoterminowo, na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu, jednak warto mieć na uwadze fakt, że jednym z istotnych problemów na rynku tego surowca jest rozczarowująca konsumpcja. Dane Joint Organisations Data Initiative pokazały, że w I kw. 2019 r. konsumpcja ropy naftowej w 18 krajach generujących największy popyt na ten surowiec wzrosła zaledwie o 0,7% rdr. Większość tych krajów publikuje dane z 2-miesięcznym opóźnieniem, ale na informacje z Chin, Indii i Tajlandii trzeba czekać dłużej. Gdyby te trzy kraje wyłączyć z zestawienia, to konsumpcja w miesiącach styczeń-maj br. w 15 krajach wykazałaby spadek o 2,2% rdr. To najgorsza dynamika od czasów kryzysu z lat 2008/2009.

FBRENT.Daily_24.07.png

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz