Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Dolar się nie poddaje, 8.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Kluczowe informacje z rynków: 

  • Kanada: Indeks Ivey PMI w lipcu wyniósł 61,8 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 64,2 pkt. oraz poprzedniej wartości wynoszącej 63,1 pkt. 
  • USA: Wartość kredytów konsumenckich w Stanach Zjednoczonych w czerwcu wyniosła 10,2 mld USD wobec oczekiwań 15,25 mld USD. 
  • Japonia: Saldo rachunku bieżącego w Japonii, wyrównane sezonowo, wyniosło w czerwcu 1762,4 mld JPY wobec oczekiwań na poziomie 1866,7 mld JPY. 
  • Australia: Liczba zaakceptowanych wniosków kredytowych w Australii w czerwcu spadła o 1,1% mdm wobec oczekiwań wzrostu o 0,2% mdm. 
  • Chiny: Bilans handlu zagranicznego w Chinach wyniósł w lipcu 28,05 mld USD wobec oczekiwań zakładających 39,3 mld USD. Eksport wzrósł o 12,2% rdr przy oczekiwaniach wzrostu o 10% rdr, natomiast import zwyżkował o 27,3% rdr wobec oczekiwań wzrostu o 16,2% rdr. 
  • Hiszpania: Dynamika produkcji przemysłowej w Hiszpanii w czerwcu wyniosła 0,5% rdr wobec oczekiwań 1,9% rdr. 
  • Węgry: Inflacja CPI na Węgrzech w lipcu wyniosła 0,3% mdm oraz 3,4% rdr. 
  • Czechy: Stopa bezrobocia w Czechach w lipcu znalazła się na poziomie 3,1%, wyższym od oczekiwań zakładających 3%.

Naszym zdaniem: Mimo że zwyżka wartości amerykańskiego dolara wyhamowała w ostatnich tygodniach, to notowania amerykańskiej waluty nie pozwalają sobie na głębszą korektę. Wczoraj, mimo słabej sesji, indeks BOSSAUSD nie zszedł poniżej 80,50 pkt., a dzisiaj rano pilnuje tej technicznej bariery. Odkąd w połowie czerwca notowania BOSSAUSD wzbiły się dynamicznie ponad poziom 80 pkt., bariera ta została naruszona tylko kilka razy – i to na krótko.

Sentyment wokół amerykańskiego dolara wciąż jest raczej pozytywny, aczkolwiek regularnie pojawiają się pytania o to, w jaki sposób wojna handlowa z Chinami może zaszkodzić amerykańskiej gospodarce, a tym samym, również samemu dolarowi. Retoryka przywódców USA i Chin wciąż jest stanowcza i wskazuje na możliwość zaostrzenia relacji handlowych bardziej niż ich złagodzenia – przynajmniej na razie.

Niemniej, dane dotyczące lipcowego handlu zagranicznego Chin, które opublikowane zostały dzisiaj, uspokoiły nieco inwestorów. Zarówno dynamika eksportu, jak i importu, zaskoczyły na plus. Dane za lipiec to pierwsza tura danych pokazujących sytuację po wprowadzeniu wysokich wzajemnych ceł, dlatego była ona dzisiaj w centrum uwagi inwestorów. Oprócz tego, dzisiaj najprawdopodobniej czeka nas spokojna sesja, z niewielką ilością istotnych danych makro.

BOSSAUSDDaily_8.08.png

Wykres dzienny indeksu BOSSAUSD

 EURUSDDaily_8.08.png

Wykres dzienny EUR/USD

 

Bossafx

Dorota Sierakowska

Podziel się postem:

Dodaj komentarz