Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Dolar kanadyjski silniejszy po informacjach o możliwym powodzeniu rozmów NAFTA, 29.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Podsumowanie:

  • Dolara kanadyjski wyżej w związku z nowościami związanymi z NAFTA
  • Lira pod presją po obniżce ratingu Moody’s dla 20 instytucji finansowych
  • Wielka Brytania i UE prawdopodobnie zdejmą październikowy terminu zawarcia umowy Brexitu

Ostatnie kilkadziesiąt godzin zostało zdominowane przez doniesienia o rozmowach w sprawie NAFTA. Wczoraj pisaliśmy o wstępnym porozumieniu pomiędzy USA i Meksykiem, ale podkreśliliśmy również, że Kanada musi wejść do negocjacji, aby umożliwić podpisanie nowej umowy o wolnym handlu. Wydaje się, że jest kolejny progres, ponieważ Kanada podobno gotowa jest pójść na ustępstwa wobec administracji Trumpa na krajowym rynku mleczarskim, w zamian za benefity w innych dziedzinach. Wśród tych „innych obszarów” znajduje się kluczowy system rozstrzygania sporów NAFTA, ochrona przemysłu kulturalnego (ochrona telewizji i radia przed amerykańskimi konkurentami), a także unikanie zaostrzenia farmaceutycznych zabezpieczeń patentowych. Zwracamy uwagę, że Kanada ma nie blokować już amerykańskim rolnikom eksportu mleka ultrafiltrowanego do swojego kraju. Oprócz tego amerykańskim rolnikom oferuje się procentowy udział w kanadyjskim rynku mleczarskim. W konsekwencji dolara kanadyjskiego rośnie dzisiaj nieznacznie i jest jedyną główną walutą, która zyskuje na wartości w stosunku do dolara amerykańskiego.

Zgodnie z naszymi poprzednimi analizami USDCAD spada po tym, jak nie był w stanie przełamać linii trendu. Wygląda na to, że celem niedźwiedzi jest poziom zlokalizowany w pobliżu 1,2750. Źródło: xStation5.

Spoglądając na waluty rynków wschodzących można zauważyć ponowną słabość tureckiej liry. Spadki następują po tym, jak agencja Moody’s obniża rating 20 tureckich instytucji finansowych. Agencja twierdzi, że pojawiły się oznaki znacznego wzrostu ryzyka scenariusza spadkowego. W raporcie napisano również, że środowisko operacyjne Turcji uległo pogorszeniu mocniej niż oczekiwano. Należy pamiętać, że banki europejskie mają znaczną ekspozycję na Turcję, a hiszpańskie podmioty stanowią ponad 35% wszystkich należności banków zagranicznych w tym kraju. Po niesamowitym spadku liry w ostatnim czasie, niektóre firmy mogą mieć trudności lub wręcz brak możliwości na spłatę swoich zobowiązań denominowanych w walutach obcych – głównie w dolarach amerykańskich.

Ostatnia poranna wiadomość dotyczy Brexitu i niekończących się negocjacji. Według osób znających brytyjskich i europejskich urzędników, których cytuje Bloomberg, Wielka Brytania i Unia Europejska mają zamiar sfinalizować warunki rozwodów najpóźniej w połowie listopada. Należy pamiętać, że szczyt UE rozpoczynający się 18 października został wcześniej wskazany jako ostateczny termin na ustalenie wszelkich założeń. Funt brytyjski znajduje się dzisiaj pod lekką presją, ponieważ kolejne odroczenie terminu uzgodnienia warunków rozstania zwiększa szanse, że Wielka Brytania wyjdzie z UE bez porozumienia.

Para EURGBP w ostatnich dniach pokonała ważny opór i dotarła do górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Można oczekiwać, że w najbliższym czasie dojdzie do realizacji zysków, lecz dalsze niekorzystne wieści z frontu UE-Wielka Brytania z pewnością mogą wywierać dalszą presję na brytyjskiego funta. Źródło: xStation5.

 

XTB

Podziel się postem:

Dodaj komentarz