Aktualności Analizy Analizy akcji Komentarze i opinie

DAX: dwa czarne kruki, 23.11.2021r.

Podziel się postem:

Notowania głównej pochodnej na DAX znajdują się pod wpływem przetasowań z Wall Street, gdzie na pierwszy plan wysunął się wczoraj zakład o wyższe ceny kredytów w USA w 2022 roku. Gracze flirtują trochę z nominacjami J. Powella na drugą kadencję i powołaniem na jego zastępcę ekonomistki Lael Brainard. Pojawiają się głosy, że nowy skład FOMC będzie bardziej jastrzębi, stąd wczorajsze wzrosty rentowności obligacji rządowych USA, dolara, skok zmienności na SPX a także zanegowanie pierwszej pozytywnej reakcji po wytypowaniu przez Bidena ww. włodarzy monetarnych. 


Z punktu widzenia techniki FDE30 posiadają już dwa czarne kruki na wykresie dziennym, więc dopełnieniem pro-podażowego ustawienia powinien być trzeci czarny korpus, aby formacja ta zapowiadała średnioterminową, niekorzystną dla byków zmianę układu sił. Co ważne wsparcia 16000 – 15942 punktów są teraz pod presją a szybko opadająca linia sygnalna CCI (14) informuje o możliwym ryzyku przesilenia spadkowego. Nie bez znaczenia jest także ulatnianie się impetu hossy z układu dziennego RSI (14). Natomiast szerszego, pozytywnego spojrzenia nadal broni położenie kursu powyżej unoszącej się średniej MA z 200 sesji, która wypada w okolicy 15365 punktów.


Nie zapominajmy także, że w latach 2003 – 2020 r. główna pochodna DAX poruszała się w umiarkowanie wzrostowym kanale Pitchforka. Dopiero kończący się 2021 roku przyniósł przebicie górnego ograniczenia tej formacji, co zwiększyło momentum hossy. Jak pokazują jednak ostatnie kwartały tempo niemieckiej hossy przybrało raczej zbalansowany impet niż mocno euforyczny. Z tego względu przebicie się w dół FDE30 przez TL 14850 do poprzedniego, długofalowego kanału powinno otwierać modele z wyższym ryzykiem w handlowaniu futures DAX-a.

freshFDE30.Daily.png

Wykres CFD na DAX w ujęciu dziennym.

Michał Pietrzyca

DM Boś

Podziel się postem:

Dodaj komentarz