Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Dane z Chin zwiększają niepewność inwestorów, 10.12.2018r.

Podziel się postem:

 

Zmienność była głównym czynnikiem napędowym globalnych giełd w zeszłym tygodniu. Większość europejskich rynków zakończyła sesję w piątek na plusie, ale cały tydzień był bardzo negatywny dla akcji. W ubiegłym tygodniu indeksy FTSE 100 i DAX spadły do najniższych poziomów od dwóch lat, co podkreśla słaby sentyment inwestorów. W USA opublikowano dość przeciętny wynik raportu o zatrudnieniu poza rolnictwem, a dodatkowo osłabienie relacji USA-Chiny ciążyło na giełdach.

W listopadzie w USA zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła 155 000 miejsc pracy, czyli znacznie poniżej 200 000, których oczekiwali ekonomiści. Dodatkowo październikowy raport został skorygowany w dół do 237 000 z 250 000. Stopa bezrobocia utrzymywała się na stałym poziomie 3,7%, a średnie zarobki w skali roku utrzymywały się na poziomie 3,1%. Komponent zarobków jest imponujący, a pracownicy, którzy zarabiają więcej, częściej też wydają więcej. Niezadowalająca liczba niowych miejsc pracy może być oznaką, że gospodarka jest bliska pełnego zatrudnienia.

 

W ubiegłym tygodniu wzrosły obawy, że negocjacje handlowe między USA a Chinami mogą zostać zahamowane. Doniesiono, że władze USA zamierzają oskarżyć chińskich hakerów, którzy atakowali amerykańskie firmy technologiczne. Twierdzono, że hakerzy działają dla chińskiego rządu. Cyberbezpieczeństwo i własność intelektualna są bardzo ważne dla USA i ta kwestia nie zniknie łatwo. Należy pamiętać, że dyrektor finansową Huawei prawdopodobnie czeka ekstradycja do USA za rzekome naruszenie amerykańskich sankcji wobec Iranu. Inwestorzy boją się, że wzmożone napięcia polityczne mogą doprowadzić do bardziej intensywnego sporu handlowego.

 

Nadwyżka handlowa Chin ze Stanami Zjednoczonymi osiągnęła rekordowy poziom i będzie to miało wpływ na myślenie prezydenta Trumpa. Gospodarka Chin chłodzi się i jest to oczywiste, biorąc pod uwagę, że całkowity import wzrósł tylko o 3%. Eksport ogółem wzrósł o 5,4%, co wskazuje na spadek globalnego popytu. Odczyty CPI i PPI wyniosły 2,2% i 2,7%, podczas gdy ekonomiści oczekiwali odpowiednio 2,4% i 2,7%. Trump wywiera presję na Chiny w czasie, gdy ich gospodarka zwalnia, a przez weekend Robert Lighthizer, amerykański przedstawiciel handlowy, powiedział, że 90-dniowy rozejm jest „trudnym terminem do osiągnięcia”.

 

Kwestie związane z Brexitem mogą dziś przybrać interesujący obrót, ponieważ Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogłosi swoje orzeczenie, czy Zjednoczone Królestwo faktycznie może pozostać w UE, czy też nie. Doradca ETS powiedział, że Wielka Brytania może pozostać członkiem UE bez uzyskania pozwolenia od każdego z państw członkowskich, a decyzja zostanie ogłoszona dzisiaj. Jutro posłowie będą głosować nad umową przedstawioną przez premier May – która wydaje się mieć niewielkie poparcie. Wbrew pozorom może się okazać, że umowa May jest bardziej popularna niż przedstawiają to media, ponieważ wielu parlamentarzystów obawia się Brexitu bez umowy.

 

O godzinie 10:30 Wielka Brytania opublikuje szereg danych ekonomicznych, z których najważniejszym jest szacunek PKB. Ekonomiści spodziewają się odczytu 0,1% i 1,6% rocznie. O tej samej godzinie poznamy dane na temat produkcji.

O 16:00 zostanie ogłoszony raport US JOLTS, a ekonomiści oczekują odczytu 7,22 miliona.

 

EURUSD – kurs nurkuje od września i jeżeli utrzyma się poniżej 1,1510/00, może otworzyć drogę na retest 1,1215. Ruch wzrostowy może dotrzeć do oporu przy 1,1533, gdzie znajduje się 100-dniowa MA.

 

GBPUSD – kurs spadał niże od września i jeżeli sentyment się utrzyma, wkrótce notowania mogą osiągnąć 1,2661. Przełamanie powyżej 1,3000 może doprowadzić cenę do poziomu 1,3174.

 

EURGBP – jeśli trend się utrzyma, celem może być 0,9000. Spadek poniżej 0,8837 – 200-dniowej MA, może poprowadzić cenę na 0,8800.

 

USDJPY – ruch wzrostowy, który rozpoczął się w marcu wciąż jest w grze i jeżeli pozytywny sentyment się utrzyma, celem może być 114,73. Wsparcie znajduje się przy 111,39 – przy 100-dniowej MA.

 

FTSE 100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 48 punktów do 6 730.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 128 punktów do 10 660.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz