Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Dane z Chin łagodzą nerwy związane z kryzysem zdrowotnym, 31.01.2020r.

Podziel się postem:

 

Rynki akcji w Europie notowały wczoraj spadki w związku z obawami dotyczącymi koronawirusa. Kryzys zdrowotny pogłębił się w Chinach, co powiększyło presję sprzedaży. Giełdy w branży turystycznej, wydobywczej, konsumenckiej i energetycznej odnotowały największe spadki. FTSE 100 znalazł się pod presją rajdu na funcie. Bank Anglii (BoE) głosował 7-2 za utrzymaniem stóp bez zmian. Przed spotkaniem pojawiały się informacje o tym, że BoE może obniżyć stopy procentowe. Wiadomości podniosły funta, przyczyniając się do większych spadków na londyńskim rynku.

Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła swój pogląd zeszłej nocy, gdy ogłosiła, że sytuacja związana z koronawirusem stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia. W momencie ogłoszenia na całym świecie potwierdzono ponad 8.200 infekcji.

 

W nocy Chiny opublikowały kilka ważnych danych ekonomicznych. Odczyt PMI dla przemysłu wyniósł 50,0, zgodnie z prognozami. Poprzedni odczyt wynosił 50,2. Poziom PMI dla sektora przetwórczego wyniósł 54,1, podczas gdy szacunek wyniósł 53,1. Warto pamiętać, że poprzedni odczyt wynosił 53,5. W dużej mierze pozytywne aktualizacje pomogły uspokoić rynki akcji w Azji. Hang Seng i Nikkei 225 znajdują się na plusie, pomimo pogłębiającego się kryzysu zdrowotnego w Chinach – gdzie liczba zgonów ponownie wzrosła.

 

Odczyt amerykańskiego PKB za czwarty kwartał wyniósł 2,1%. Wynik był zgodny z prognozami i pozostał bez zmian w stosunku do poprzedniego kwartału. Fed wydaje się być zadowolony z utrzymywania stóp na stałym poziomie. Główne indeksy w USA zamknęły się nieco wyżej zeszłej nocy.

 

Sytuacja w Chinach okazuje się kosztowna dla towarów, ponieważ WTI, ropa Brent i miedź spadły do poziomów ostatnio obserwowanych w październiku. Inwestorzy opuszczają te rynki, ponieważ uważają, że popyt zmniejszy się z powodu kryzysu zdrowotnego.

 

Niemiecki wskaźnik CPI wzrósł do 1,6% z 1,5% wczoraj. Wstępny odczyt CPI w strefie euro ma wzrosnąć do 1,4% z 1,3%. Odwrotnie, odczyt bazowy ma spaść do 1,2% z 1,3%. EBC dąży do podniesienia podstawowej stopy CPI do prawie 2%. Raporty o inflacji zostaną opublikowane o godzinie 11:00. Liczba udzielonych pożyczek hipotecznych i zezwoleń hipotecznych w Wielkiej Brytanii ma wynieść odpowiednio 4,1 miliarda funtów i 65 700 funtów. Raporty zostaną opublikowane o godzinie 10:30.

 

W ciągu tygodnia Fed utrzymywał stopy bez zmian. Amerykański bank centralny dąży do inflacji na poziomie prawie 2%. Preferowanym wskaźnikiem inflacji przez Fed jest podstawowa stopa PCE. Oczekuje się, że jej poziom utrzyma się na 1,6%. Odczyt zostanie opublikowany o godzinie 14:30. Raport Chicago PMI zostanie opublikowany o godz. 15:45, a oczekiwany wynik ma wynieść 48,8. Niedługo po tym, poznamy raport nastrojów konsumenckich z University of Michigan, który ma wykazać 99,1.

 

EURUSD – kurs notował spadki od końca grudnia i dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,1094, tendencja spadkowa może się utrzymać. Wsparcie znajduje się przy 1,0900. Przełamanie powyżej 1,1172 może otworzyć drogę na 1,1249.

 

GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,3057, szerszy ruch wzrostowy może kontynuować. Poziom 1,2900 będzie prawdopodobnie stanowił wsparcie. Obszar przy 1,3284 może stanowić opór.

 

EURGBP – para pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli tendencja utrzyma się, możliwy jest retest 0,8400. Odreagowanie może skierować notowania na opór przy 0,8600.

 

USDJPY –  w ostatnim czasie  kurs notował spadki i dopóki utrzymujemy się poniżej 50-dniowej MA przy 109,18, tendencja spadkowa może się utrzymywać. Poziom 107,65 będzie stanowił wsparcie. Jeśli rynek obierze trend wzrostowy, możliwy jest retest strefy w okolicy 110,00.

 

FTSE 100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 38 punktów do 7,420

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz