Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Dane o wynagrodzeniach w centrum uwagi, rozmowy w sprawie Brexit w toku, 15.10.2019r.

Podziel się postem:

 

Rynki akcji cofnęły się wczoraj po tym, jak stało się oczywiste, że USA i Chiny nie są w stanie przedstawić jednolitego stanowiska w sprawie tego, co faktycznie zostało uzgodnione pod koniec zeszłego tygodnia, podczas tzw. pierwszej fazy negocjacji. Zmiana nastrojów nastąpiła po tym, jak Chińczycy opublikowali swoją wersję wydarzeń, twierdząc, że oczekują dalszych rozmów przed końcem października, zanim będą chcieli podpisać jakąkolwiek umowę. Co więcej, twierdzono również, że chińscy urzędnicy chcieli odsunięcia w czasie podwyżek taryf zaplanowanych na 15 grudnia. Ta rozbieżność opinii na temat ostatnich wydarzeń nieuchronnie wzbudziła wątpliwości rynkowe co do faktycznych uzgodnień, wykraczających poza zawieszenie podwyżek taryf z 15 października i niektóre zakupy rolne. Najnowsze dane o inflacji w Chinach wskazują również, że gospodarka nadal walczy,  pomijając wzrost wskaźnika CPI do 3%, który był spowodowany wzrostem cen wieprzowiny o 69%.

 

Funt stracił na wartości po tym, jak okazało się, że pomimo ciepłych słów między premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i Irlandczykiem Taoiseach Leo Varadkarem podczas spotkania w Liverpoolu w zeszłym tygodniu, Wielka Brytania i UE praktycznie nie przybliżyły się do rozwiązania spornych kwestii i rozwiązania drażliwego problemu miejsca Irlandii Północnej w nowych porozumieniach celnych. Rozmowy między UE i Wielką Brytanią nadal wydają się tkwić w martwym punkcie, choć narastał optymizm, że w nadchodzących dniach mogą pojawić się pewne kompromisy, biorąc pod uwagę wczorajsze komentarze fińskiego premiera Antti Rinne.

Nadal wydaje się, że przedłużenie będzie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, biorąc pod uwagę napięty harmonogram, a także bliskość posiedzenia Rady UE w tym tygodniu oraz brak większości dla jakiejkolwiek opcji w parlamencie w Wielkiej Brytanii. Niektórzy deputowani nadal mają nadzieję na wznowienie umowy Theresy May, a także referendum potwierdzające, jednak może się pojawić problem z uzyskaniem niezbędnych głosów, a nawet jeśli by się udało, wówczas może dojść do bojkotu wyborców.

 

Jeśli chodzi o dane, brytyjska gospodarka trzyma się dość dobrze, pomimo spowolnienia aktywności gospodarczej w drugim kwartale, który jak dotąd nie przełożył się na wzrost stopy bezrobocia, utrzymującej się na poziomie 3,8% – najniższym od 40 lat. Wzrost wynagrodzeń zbliżył się do 4% w okresie trzech miesięcy do lipca, pomagając w ten sposób złagodzić skutki skurczu w gospodarce, która wykazała nieznaczny spadek w drugim kwartale tego roku. Oczekiwania na sierpień kształtują się ponownie na poziomie 3,8%. Wzrost poziomu płac pomógł nieco oderwać uwagę od spowolnienia w całej gospodarce, jednak patrząc w przyszłość, przy braku umowy, inwestycji biznesowych i rozwiązania w kwestii Brexitu wzrost liczby bezrobotnych jest możliwy. Jak dotąd utrata miejsc pracy w handlu detalicznym nie spowodowała wzrostu poziomu bezrobocia, jednak jest mało prawdopodobne, aby trwało to w nieskończoność.

 

EURUSD – kurs znalazł krótkoterminową bazę, jednak potrzebne jest przełamanie 1,1070 i 50-dniowej MA, by możliwy był ruch w kierunku 1,1200. Wsparcie znajduje się przy poziomie 1,0920, a jego przełamanie może poprowadzić notowania z powrotem w kierunku 1,0800.

 

GBPUSD – notowania odbiły od oporu przy 200-dniowej MA gdzie znajduje się zniesienie 50% całego ruchu spadkowego od 1,3380 do 1,1955, pomiędzy 1,2680 i 1,2720. Funt musi przełamać  1,2720, by możliwy był ruch w okolice 1,2840. Odreagowanie musi się utrzymać powyżej 1,2500, wówczas kurs może skierować się na 1,3000.

 

EURGBP – kurs znalazł krótkoterminowe wsparcie przy 0,8715/20, jednak przełamanie poniżej 200-dniowej MA przy 0,8820 może być kluczowe. Potrzebne jest wybicie powyżej tego poziomu, by zminimalizować ryzyko dalszych spadków w kierunku 0,8600.

 

USDJPY – obecnie opór znajduje się przy 108,70 i powyżej, przy poziomie 109,30, gdzie leży 200-dniowa MA. Wsparcie znajduje się przy 107,50 w okolicy dołków z tego miesiąca na 106,50.

 

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 6 punktów do 7,219.

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 14 punktów do 12,500.

 

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 7 punktów do 5,650.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz