Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Czy ETFy na Bitcoina wesprą dołujące notowania BTC? 11.09.2018r.

Podziel się postem:

 

W świece kryptowalut krążą informacje o chęci wprowadzeniu funduszy ETF (Exchange Traded Fund) na Bitcoina przez m.in. Chicago Board Option Exchange (CBOE). SEC, czyli amerykański odpowiedni Komisji Nadzoru Finansowego, otrzymał do tej pory pięć wniosków o zezwolenie na wprowadzenie takich funduszy. Jest to szansa, czy zagrożenie dla notowań? Przypomnijmy, że wprowadzenie kontraktów futures na Bitcoina zbiegło się w czasie ze szczytem na poziomie bliskim 20 000 USD, przypadek?

Kontrakty futures zostały uruchomione 11 grudnia 2017 roku. W tym dniu BTC maksymalnie notowany był po nieco ponad 17 000 USD. Kilka dni później nastąpił wzrost do 19 451 USD i to był szczyt, jak do tej pory, na notowaniach tej kryptowaluty. W środowisku traderskim w tym czasie grzmiało, że historycznie patrząc, wprowadzenie kontraktów terminowych pozwoli wyjść z inwestycji wielu podmiotom instytucjonalnym. Dla grona większości uczestników rynku kryptowalut, to wydarzenie niosło z goła inny wymiar. Sądzono, a prasa to podkreślała, że wprowadzenie kontraktów futures pomoże w płynności na rynku i tym samym stabilności i wiarygodności Bitcoina. Aktualnie Bitcoin notowany jest po 6 300 USD. Jak widać, stary mechanizm zadziałał, czy tak samo będzie z ETF?

Tutaj sytuacja powinna być zupełnie inna. Fundusze ETF są kierowane do inwestorów nieprofesjonalnych, a ich zadaniem jest pełne odzwierciedlenie założonego koszyka instrumentów. Jeżeli np. ETF opiera się na SP500, to zarządzający muszą kupować wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu SP500 przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej proporcji. Krótko mówiąc, nie jest osobny byt (jak kontrakty futures, których jedynie cena opiera się na instrumencie bazowym), ale jest niejako pośrednik. Zarządzający będą musieli dokonywać transakcji na Bitcoinach. Jeżeli więc znajdą się zainteresowaniu funduszami ETF na BTC, to zwiększy się obrót także na rynku podstawowym. Natomiast z popytem na ETF nie powinno być problemu, ponieważ jednym z czynników jaki zniechęca inwestorów indywidualnych do inwestycji na rynku kryptowalut, to brak regulacji (m.in. podatkowych), który zostanie zniwelowany właśnie przez ETFy, które są regulowanymi instrumentami finansowymi.

SEC wyda decyzję w tej sprawie 21 września.

Czy jednak ETFy to jedyna droga do rozwoju rynku kryptowalut? Niekoniecznie, alternatywą jest projekt Bakkt, który ma dostarczyć platformę bezpiecznej wymiany zasobów cyfrowych. Bakkt został utworzony przez ICE (Intercontinental Exchange), spółkę zależną od NYSE (New York Stock Exchange). Współpraca z dużymi podmiotami, da możliwość faktycznego używania kryptowalut jako środka płatniczego. W listopadzie 2018 roku mają zostać wprowadzone 1-dniowe kontrakty z fizyczną dostawą Bitcoina. Jeżeli projekt ten się powiedzie, to istnieje realna szansa na zniwelowanie głównego problemu kryptowalut, czyli braku funkcji fizycznego nośnika wartości. Oczywiście zwolennicy pierwotnych założeń kryptowalut woleliby, aby był to rynek w pełni deregulowany, oddolny i nadzorowany przez „wszystkich”. Jednak ich nadrzędny cel, czyli uwolnienie się od fizycznego pieniądza, zarządzanego przez banki centralne, na poczet wirtualnych pieniędzy, które mają ograniczoną podaż, będzie zrealizowany tylko wtedy, gdy ludzie zaczną używać kryptowalut do płatności w sklepach za podstawowe dobra i usługi.

Bitcoin wciąż utrzymuje się ponad 5882 USD, co stanowi ważne wsparcie i jednocześnie dolne ograniczenie trójkąta zniżkującego. Opór jest na ten moment wyznaczony przez górne ograniczenie trójkąta, którego początek jest 3 marca 2018 roku na poziomie 11 620 USD, a drugi punkt zaczepienia znajduje się na 25 lipca 2018 roku. Krótkoterminowo, korekta wzrostowa nabierze rozpędu wraz z wybiciem 6500 USD w górę.

Ethereum podąża w stabilnym trendzie spadkowym. Wybicie nowego dna spowodowało przesunięcie najważniejszego oporu z punktu widzenia trendu na poziom 232,50 USD. Z punktu widzenia wykresu H1 warto zwrócić uwagę na poziom 200 USD, którego wybicie w górę powinno dać zamknięcie luki cenowej oraz atak na 225 USD. Kolejnym poziomem wsparcia jest natomiast 140 USD.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz