Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Coraz bliżej porozumienia ws. Brexitu, 17.10.2019r.

Podziel się postem:

 

Wczorajszy dzień był na rynkach giełdowych dość spokojny. Europa zakończyła go w mieszany sposób, a rynki amerykańskie zmieniły się nieznacznie.

Rozczarowujący wrześniowy raport dotyczący sprzedaży detalicznej w USA wraz z Beżową Księgą Fedu wydawały się mieć niewielki wpływ na nastroje inwestorów, choć mogą wpłynąć na decyzję o tym, czy konieczna jest dalsza obniżka stóp. Beżowa Księga, obejmująca 12 regionów Fed, wykazała że gospodarka Stanów Zjednoczonych rozwijała się w umiarkowanym tempie, mimo obciążeń związanych z napięciami handlowymi i coraz większym sceptycyzmem ze strony przedsiębiorców. Będzie to kluczowa wskazówka dla przedstawicieli Fed, którzy spotkają się, aby zdecydować, czy obniżyć stopy pod koniec miesiąca.

 

Niemiecki DAX i euro zyskiwały na wartości dzięki postępom w rozmowach brexitowych w Brukseli. Chociaż powszechnie wiadomo, że Brexit bez porozumienia byłby szkodliwy dla gospodarki Wielkiej Brytanii, nie byłby to również pozytywny koniec dla UE, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak słaba jest obecnie gospodarka europejska. Umowa jest pożądana po obu stronach kanału.

 

Wczoraj funt kontynuował wzrosty, ponieważ wciąż rosną nadzieje, że rządy UE i Wielkiej Brytanii mogą wypracować porozumienie. Rośnie optymizm, że tym razem negocjacje zakończą się powodzeniem, a obawy związane z irlandzkim backstopem można rozwiązać w sposób zadowalający wszystkich. Rozmowy będą kontynuowane między DUP, pod przewodnictwem Arlene Foster, a rządem. Ostatnia umowa została odrzucona trzykrotnie, podczas gdy inne głosowania również nie przyniosły żadnych nowych pomysłów i rozwiązań, które pomogłyby wygenerować konsensus. Problem polega na tym że posłowie, którzy gorzko narzekali na perspektywę Brexitu bez porozumienia, mogliby głosować przeciwko umowie, którą sami chcieli przeforsować w rządzie.

 

Jeśli chodzi o dane, był to mieszany tydzień dla w Wielkiej Brytanii z nieco wyższym bezrobociem wynoszącym 3,9% i utrzymującymi się na dobrym poziomie płacami. Inflacja zasadnicza spadła do 1,7%, co pozwoliło utrzymywać zdrową lukę w ujęciu realnego wzrost płac. Konsumenci w Wielkiej Brytanii byli nieco bardziej powściągliwi w ostatnich miesiącach, jeśli chodzi o wydawanie pieniędzy ze względu na niepewne otoczenie polityczne. Po mocnym zakończeniu II kwartału, wydatki konsumpcyjne spłaszczyły się, spadając o 0,2% w ubiegłym miesiącu, co zrównoważyło wzrost o 0,2% w lipcu. Oczekiwania na ten miesiąc przewidują kolejny spadek o 0,2%, co oznaczałoby rozczarowujący koniec trzeciego kwartału. Niedawna ankieta przeprowadzona przez brytyjskie konsorcjum handlu detalicznego wskazała na duży spadek w zeszłym miesiącu, jednak nie jest ona w pełni miarodajna, koncentrując się na zakupach fizycznych, a mniej na tych przeprowadzonych internetowo. Wydaje się jednak, że cieplejsza wrześniowa pogoda opóźniła niektóre wydatki na zakup odzieży jesiennej, więc może to również ujawnić się w wynikach dzisiejszego poranka.

 

EURUSD – notowania wydają się wreszcie wybijać wyżej, kierując się powyżej 50-dniowej MA, gdzie możliwy jest ruch w okolice 1,1200, po przełamaniu 1,1110. Wsparcie linii trendu w perspektywie intraday znajduje się przy 1,1015 oraz poniżej w okolicy 1,0920.

 

GBPUSD – funt przełamał 1,2850, gdzie znajduje się zniesienie 61,8% ruchu spadkowego od 1 3380 do 1.1955. Niesie to ze sobą perspektywę spadków w okolice 1,3000, przełamując jednocześnie linię trendu spadkowego. Wsparcie znajduje się przy 1,2670 i 1,2500.

 

EURGBP – wybiliśmy poniżej 0,8600, gdzie znajduje się wsparcie. W krótkim terminie możliwe są spadki, jednak tegoroczne minima przy  0,8415 pozostają realną perspektywą. Odbicie nie może przekroczyć 0,8715/20, jeżeli mamy pozostać w ruchu zniżkowym.

 

USDJPY – kurs wybił powyżej 108,70 i kieruje się na 109,30, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. Wsparcie wyznaczyć można przy 107,50 oraz przy minimach z tego miesiąca na poziomie  106,50.

 

FTSE100 – otwarcie oczekiwane na poziomie 7,168.

 

DAX – oczekiwany spadek na otwarcie o 8 punktów do 12,662.

 

CAC40 – oczekiwany spadek na otwarcie o 3 punkty do 5,693.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz