Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Chiński optymizm handlowy ciągnie rynki w górę, 26.11.2019r.

Podziel się postem:

 

Rynki akcji rozpoczęły tydzień pozytywnie, wspierane optymizmem co do perspektyw umowy handlowej między USA i Chinami, a także nową falą fuzji i przejęć po obu stronach Atlantyku.

Nasdaq i S&P 500 po raz kolejny odnotowały rekordowe maksima. Również giełdy europejskie cieszyły się pozytywnym początkiem tygodnia, próbując ponownie przetestować szczyty z początku tego miesiąca, po doniesieniach z weekendu, że Chiny są gotowe podjąć ostrzejsze działania w związku z naruszeniami własności intelektualnej. Raport w chińskim czasopiśmie Global Times sugeruje również, że doszło do porozumienia w sprawie wycofania niektórych taryf. Chińskie Ministerstwo Handlu opublikowało dziś oświadczenie, w którym twierdzi, że obie strony „osiągnęły konsensus” w sprawie właściwego rozwiązania oraz szeregu istotnych kwestii. W rezultacie rynki w Azji wzrosły z miejsca, w którym wczoraj zakończyły sesję giełdy amerykańskie i europejskie. W związku z tym możemy się spodziewać kolejnego pozytywnego otwarcia w Europie dziś rano. Chociaż łatwo jest sceptycznie podchodzić do tego rodzaju informacji, biorąc pod uwagę, że słyszeliśmy je już wiele razy (szczególnie te dotyczące wycofania taryf celnych), to mają one tendencję do tworzenia wyraźnego impetu na rynkach.

 

Rośnie optymizm, że pierwsza faza umowy handlowej mogłaby zostać uzgodniona przed 15 grudnia, kiedy mają zostać wprowadzone nowe taryfy amerykańskie. Wydaje się jednak znacznie bardziej prawdopodobne, że taryfy mogłyby ponownie zostać odroczone, a porozumienie zostanie zawarte już  w Nowym Roku, jeśli w ogóle do niego dojdzie. Obserwowany impas stanowi ogromne zagrożenie dla gospodarki, jak wyraźnie wynika z opublikowanych wczoraj przez CPB World Trade Monitor danych Pokazują one, że globalny handel gwałtownie skurczył się we wrześniu, odwracając odbicie obserwowane w lipcu i sierpniu. Spadek ten zbiegł się również z wprowadzeniem nowych taryf amerykańskich na chińskie towary na początku września. Dane te również poddają w wątpliwość ożywienie widoczne w ostatnich danych z Chin i Europy, które wydają się sugerować, że może nastąpić odbicie aktywności gospodarczej.

 

Ponieważ Stany Zjednoczone wkraczają w jeden z najbardziej “ruchliwych” okresów w roku, rozpoczynający się wraz ze Świętem Dziękczynienia, zdrowie amerykańskiego konsumenta nigdy nie było tak ważne, jeśli chodzi o ogólny obraz amerykańskiej gospodarki. Zaufanie konsumentów w zeszłym miesiącu utrzymywało się na stałym poziomie 125,9, nieznacznie wyżej w porównaniu z 125,1 we wrześniu. Inwestorzy nie będą więc raczej zbytnio zaniepokojeni spowolnieniem wydatków konsumenckich. Dzisiejsze dane za listopad mają wzrosnąć do 126,9, ponieważ zbliżamy się do “Czarnego piątku” i “Cyber poniedziałku”.

 

Na ten moment wydaje się, że inwestorzy nie obawiają się zbytnio ryzyka. Ceny złota spadają trzeci dzień z rzędu, a japoński jen również notuje osłabienie.

 

Funt notował wczoraj dobry dzień, powracając do ostatnich szczytów, ponieważ sondaże po raz kolejny pokazały, że konserwatyści wciąż utrzymują stabilną przewagę w stosunku do Partii Pracy, chociaż, podobnie jak w 2017 roku, nadal istnieje duża nerwowość, że wyniki ulegną jeszcze zmianie wraz ze zbliżającym się głosowaniem 12 grudnia.

 

EURUSD – wsparcie znajduje się przy dołkach z tego miesiąca, w okolicy 1,0980.  Kurs może spaść poniżej 1,0980, a przełamanie otworzy drogę na październikowe minima przy 1,0880. Szerszy opór znajduje się przy 1,1180 oraz 200-dniowej MA.

 

GBPUSD – opór przy 1,3000 powstrzymuje wzrosty Wsparcie wyznaczyć można przy 1,2760. 200-dniowa MA przy 1,2680 stanowi ważny poziom wsparcia i dopóki znajdujemy się powyżej, scenariusz pozostaje wzrostowy w kierunku 1,3200.

 

EURGBP – dopóki kurs nie przełamał oporu w okolicy 0,8670/80, para znajduje się pod presją spadkową.  Wsparcie wyznaczyć można w okolicy listopadowych dołków, przy 0,8520 i dalej przy dołkach z tego roku na poziomie 0,8410.

 

USDJPY – obecnie opór znajduje się przy ostatnich szczytach na poziomie 109,50. Niepowodzenie w przełamaniu 110,00 pozostawia spadkową perspektywę i możliwość zniżki w kierunku dołków z tego miesiąca przy 107,80. Wsparcie znajduje się w okolicy 108,20 i 50-dniowej MA.

 

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 10 punktów do 7,406

 

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 20 punktów do 13,266

 

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 7 punktów do 5,932

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz