Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Chińska e-waluta gotowa, 21.08.2019r.

Podziel się postem:

 

Ludowy Bank Chin, który jest bankiem centralnym tego kraju, potwierdził, że jego autorska e-waluta jest już gotowa. Opracowanie prototypu zajęło 5 lat, sama zaś kryptowaluta ma być oparta na dwupoziomowym systemie operacyjnym, z uwagi na rozległość terytorium kraju. Nie wiadomo nadal jak i kiedy nastąpi emisja.

Samsung wprowadził do swojego smartfonowego portfela kryptowalutowego wyczekiwaną funkcjonalność. Mowa o aplikacji Blockchain Keystore, która pierwotnie obsługiwała jedynie Ethereum. Dzięki nowej aktualizacji oprogramowanie zostało dostosowane do obsługi Bitcoina, choć funkcja ta została dość rygorystycznie ograniczona terytorialnie. W Europie można z niej skorzystać w Hiszpanii, Szwajcarii oraz u naszego sąsiada za Odrą. Co więcej, działa ona jedynie na najnowszych, topowych urządzeniach tego producenta.

W Warszawie powstała ciekawa inicjatywa SMART CITY WaWa, która miała zostać poddana pod głosowanie w ramach projektów obywatelskich na 2020 rok. W swoich założeniach skupiała się na usprawnieniu procesu wyborczego, dzięki użyciu blockchaina. Urzędnicy zdecydowali jednak o odrzuceniu projektu, argumentując, że wykracza poza kompetencje własne miasta i jest niemożliwa do zrealizowania w ciągu jednego roku. Jej autorzy jednak nie poddają się i zbierają podpisy pod petycją na rok kolejny.
Podobny system do głosowania oparty na systemie łańcucha bloków został opracowany dla Moskwy, a obywatele mają go wykorzystać już we wrześniowych wyborach. Ostatnio jednak francuski spec od kryptografii ogłosił, że oprogramowanie posiada poważne luki. Zabezpieczenia mają być możliwe do złamania w 20 minut, z poziomu zwyczajnego komputera z darmowym oprogramowaniem. Problem leży w kluczach kryptograficznych, które wkrótce mają być zmienione na silniejsze – bo aż 1024-bitowe.

Amerykańscy kongresmeni mają dość niejasności wokół Libry, której stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Szwajcarii. Powzięta została decyzja o wysłaniu specjalnej, 6-osobowej delegacji z Kongresu do tego alpejskiego państwa. Grupa z Izby Reprezentantów ma spotkać się na miejscu z szwajcarskim Rzecznikiem ds. Federalnej Ochrony Danych i Informacji, aby przedyskutować regulację nowej kryptowaluty. Sam szef Stowarzyszenia Libra – David Marcus – zapewniał, że organizacja kontaktowała się z szwajcarskim regulatorem FINMA. Szwajcarscy urzędnicy jednak temu zaprzeczyli.

Tymczasem w USA rozpoczął się wyścig wyborczy, a swojego kandydata na prezydenta ma już Elon Musk. Miliarder i wizjoner poparł pro-blockchainowego możliwego kandydata Demokratów – Andrew Yanga. Sam Yang jest bardzo przychylny nowym technologiom, zwracał także uwagę na potrzebę mądrej regulacji blockchaina.

Nowa Zelandia oficjalnie uznała zarobki w kryptowalutach za legalne. Co więcej, udostępniony został wzór ich opodatkowania. Nowe przepisy nie dotyczą jednak samozatrudnienia, a kryptowalut towarzyszących normalnej pensji. Ich kwoty muszą być z góry ustalone oraz być bezpośrednio wymienialne na waluty fiducjarne – obejmuje to także stablecoiny.

Bitcoin znajduje się w szerokiej konsolidacji pomiędzy 9000 USD, a 14 000 USD. Dopiero wyjście ceny poza te wartości powinno wskazać właściwy kierunek.

Ethereum po przebiciu wsparcia na 220 USD załamało trend wzrostowy na wykresie dziennym. Została zamknięta luka cenowa z maja 2019 roku. Aktualnie wsparciem jest poziom 175 USD. Opór jest zlokalizowany na 240 oraz 280 USD.

Bitcoin Cash Przebił się przez wsparcie na 360 USD i załamał trend wzrostowy. Aktualnie wsparcia są na 260 USD, a następnie na 220 USD. Opór znajduje się na wcześniejszym wsparciu, czyli 360 USD.

Litecoin trwa w trendzie spadkowym. Kolejne wsparcia są na 70 i 61 USD, a opory w okolicach 104 – 106 USD.

Ripple zniosło całe wybicie z połowy maja i pokonało wsparcie na 0,28 USD. Aktualne poziomy wsparć znajdują się w przedziale 0,25 a 0,24 USD. Opór jest na 0,33 USD, a kolejny na 0,36 USD.

Dash trwa w trendzie spadkowym. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 87 USD, a opór na 118 USD.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz