Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Ceny soi na drodze do największej tygodniowej zwyżki od 3 miesięcy, 19.01.2018r.

Podziel się postem:

 

W bieżącym tygodniu mocno ożywiła się strona popytowej na rynku soi. Ceny amerykańskich kontraktów na ten surowiec jeszcze na początku tygodnia nie przekraczały poziomu 9,50 USD za buszel, podczas gdy podczas piątkowej sesji oscylują już w okolicach 9,75 USD za buszel. Jeśli dzisiaj sytuacja istotnie się nie zmieni, to bieżący tydzień ma szansę być na tym rynku najlepszy od trzech miesięcy.

Najważniejszą przyczyną zwyżki cen soi są obawy o jej produkcję w Argentynie. Już w poprzednim tygodniu giełda zbóż w Buenos Aires obcięła swoje prognozy areału zasiewów soi w sezonie 2017/2018 do 18 mln hektarów z wcześniejszych 18,1 mln hektarów. Jednak susze w Argentynie dawały się we znaki farmerom także w ostatnich dniach, prowadząc do opóźnień w zasiewach – co może skłonić giełdę w Buenos Aires do kolejnej rewizji swoich wyliczeń.

Jeśli problemy z zasiewem soi w Ameryce Południowej będą się utrzymywać, to cena tego surowca będzie miała pretekst do dalszych wzrostów, w kierunku poziomu 10 USD za buszel. Niemniej, potencjał do zwyżek cen soi jest ograniczony ze względu na duże zapasy tego surowca na świecie.

FSOYBEANDaily_19.01.pngNotowania soi w USA – dane dzienne

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz