Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Cena soku pomarańczowego pod wpływem zmian pogody na Florydzie i w Brazylii, 29.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Bieżący rok na rynku soku pomarańczowego na razie należy do strony popytowej. Notowania tego surowca w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły ten rok w okolicach poziomu 136-137 centów za funt, by już w maju dotrzeć do okolic 170 centów za funt. Później dobra passa kupujących zamieniła się w szeroką konsolidację w okolicach 153-173 centów za funt, która na tym rynku trwa do dzisiaj. Wczoraj notowania soku pomarańczowego zbliżyły się do jej południowego krańca, dotykając jednocześnie wsparcia w postaci 200-sesyjnej średniej ruchomej.

W pierwszej połowie bieżącego roku notowania soku pomarańczowego rosły głównie ze względu na prognozy słabych zbiorów pomarańczy na Florydzie, czyli w kluczowym stanie produkującym te owoce w USA. Zapowiadano, że zbiory te będą najgorsze od 75 lat. Niemniej, coraz lepsza sytuacja pogodowa na Florydzie w ostatnich miesiącach rozbudziła nadzieje na większą produkcję.

Z kolei w drugiej połowie roku uwaga inwestorów na rynku soku pomarańczowego skupia się bardziej na sytuacji w Brazylii, gdzie w tym czasie odbywają się zbiory cytrusów. Według wstępnych spekulacji, brazylijska produkcja pomarańczy może być także mniejsza od oczekiwań, co może wspierać kupujących w kolejnych miesiącach. Niemniej, inwestorzy powinni mieć na uwadze fakt, że notowania soku pomarańczowego podlegają nierzadko dużym dziennym wahaniom ze względu na relatywnie niewielką płynność na tym rynku.

FORANGEDaily_29.08.png

Notowania soku pomarańczowego w USA – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz