Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Cena soi w USA w górę na skutek nadziei na zakończenie konfliktu USA i Chin, 2.11.2018r.

Podziel się postem:

 

Bieżący tydzień przyniósł dynamiczne odbicie w górę notowań soi w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze wczoraj rano cena tego surowca w USA nie przekraczała poziomu 8,50 USD za buszel, zaś obecnie przekracza 8,90 USD za buszel, przystępując do ataku na barierę 9 USD za buszel.

Nagły optymizm, który pojawił się na rynku soi w Stanach Zjednoczonych, wynikał z doniesień o możliwym złagodzeniu, a nawet dążeniu do zakończenia sporu handlowej USA i Chin. Wczoraj miała miejsce rozmowa przywódców tych państw, Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, którą prezydent USA ocenił jako „bardzo dobrą”. Nie oznacza to na razie żadnych konkretnych działań, ale same złagodzenie relacji pomiędzy tymi globalnymi potęgami gospodarczymi rozbudziło pewne nadzieje.

Stany Zjednoczone to – obok Brazylii – kluczowy eksporter soi na świecie, natomiast Chiny są dominującym importerem tego surowca. Z tej przyczyny wysokie cła narzucone na import amerykańskiej soi do Chin przyczyniły się do wyraźnych przecen soi w USA. Tocząca się wojna handlowa USA i Chin pozostaje też głównym czynnikiem utrzymującym ceny soi na relatywnie niskich poziomach. To oznacza, że jakiekolwiek informacje o szansach na porozumienie obu krajów będą wspierały notowania soi w USA.

FSOYBEANDaily_2.11.png

Notowania soi w USA – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz