Aktualności Analizy Forex

Cena ropy oraz słaby dolar w centrum uwagi w tym tygodniu

Podziel się postem:

Amerykańskie indeksy zakończyły kolejny tydzień dobrymi wynikami, tym razem wsparte rynkiem detalicznym. Spółka Amazon odnotowała nowy historyczny szczyt, a zwiększone wydatki klientów w sklepach stacjonarnych pozwoliły na dobre wzrosty również takim spółkom jak Macy’s, Nordstrom oraz Kohl’s.

Wszystkie trzy głównie amerykańskie indeksy zanotowały nowe historyczne szczyty. S&P500 zamknął tydzień powyżej 2 600, ponieważ inwestorzy dalej ufają, że w najbliższym czasie zostanie przeprowadzona część zapowiadanych zmian podatkowych. Wydaje się to być niemożliwym, szczególnie, że politycy najpierw muszą przegłosować zwiększenie deficytu budżetowego.

Europejskie indeksy zamknęły zeszły tydzień lekkimi wzrostami kończąc panującą falę ciągłych spadków. Część wzrostów w zeszłym tygodniu była zniwelowana przez silniejsze euro i niepewność w kwestii przyszłości sceny politycznej w Niemczech. Obawy o wcześniejsze wybory jednak się zmniejszają, ponieważ jest coraz więcej doniesień o ponownym uformowaniu panującej przez ostatnie lata koalicji z SPD.

Nie oznacza to jednak, że sytuacja polityczna jest już stabilna. Problemem niemieckiej sceny politycznej było to, że nieważne na kogo głosowałeś, koniec końców rządziła Merkel. To może wyjaśniać, dlaczego małe partie nie chcą wejść w koalicję z partią pod przewodnictwem Merkel oraz dlaczego w Niemczech istnieje coraz więcej małych partii.

Wzrost euro był wsparty przez lepsze wyniki PMI z Niemiec i Francji, które pokazują, że aktywność gospodarcza wraz z upływem roku ciągle wzrasta, osiągając wieloletnie maksima. Zaufanie co do stabilności sytuacji niemieckiego biznesu ponownie wzrosło do poziomu 117,50, w porównaniu do wyniku 116,7 w październiku.

Dolar miał słaby tydzień zamykając się na dwumiesięcznym minimum po opublikowaniu minutek FEDu, które wskazały na niechęć członków Rady do podwyższania stóp procentowych. Podczas gdy grudniowa podwyżka jest pewna, to nikt właściwie nie wie, czego spodziewać się w przyszłym roku. Większość Rady pozytywnie spogląda na sytuację na rynku pracy i ogólną aktywność gospodarczą, ale członkowie FEDu różnią się w kwestii przyczyn niskiego poziomu inflacji. Właśnie ta panująca niepewność co do przyszłych działań FED jest powodem ciągłego spadku dolara.

Rozmowy o Brexicie będą głównym czynnikiem zmian wartości funta w tym tygodniu. Pojawia się coraz więcej doniesień mówiących o tym, że irlandzki rząd może blokować rozmowy w sprawie Brexitu, dopóki nie zostanie ustalona kwestia granic. Niestety, lokalne problemy polityczne mogą być powodem rozpisania nowych wyborów w najbliższych dniach w Irlandii, co może spowodować, że ustalona data rozwiązania konfliktu może być zmieniona.

Ceny ropy naftowej mają być w centrum uwagi w tym tygodniu ze względu na spotkanie krajów OPEC. Pojawiają się spekulacje, że obowiązujące od ponad roku porozumienie o cięciach produkcji obowiązujące do końca marca 2018 roku zostanie przedłużone.

Cena ropy naftowej rosła gwałtownie w dwóch ostatnich tygodniach do najwyższego poziomu od dwóch lat, wsparta oczekiwaniami wyższego popytu oraz zamknięciem rurociągu Keystone. Dodatkowym czynnikiem były raporty mówiące o tym, że OPEC i Rosja dogadały się w sprawie przedłużenia porozumienia cięć produkcji. Jeżeli doniesienia te okażą się nieprawdziwe, to cena ropy naftowej powinna gwałtownie spaść.

EURUSD – zeszłotygodniowy wzrost powyżej październikowych szczytów powyżej 1,1880 zwiększa znacząco szanse na przetestowanie wcześniejszego maksimum na 1,2092. Wsparcie znajduje się na 1,1870 oraz 1,1720.

GBPUSD – funt wzrósł na krótko powyżej 1,3350, po czym spadł. Wciąż jednak znajduje się na dobrej drodze do przetestowania poziomu 1,3450. Jedynie spadek poniżej 1,3120 otwiera drogę do dalszych ruchów w dół w kierunku 1,3030.

EURGBP – potrzebne jest przebicie przez 0,8960, by myśleć o przetestowaniu 0,9020. Dopóki znajduje się poniżej, istnieje ryzyko spadku w kierunku 0,8820. Możliwy jest spadek i przetestowanie istotnego poziomu wsparcia blisko listopadowych minimów na 0,8735.

USDJPY – spadł poniżej 111,80 i 200-dniowej SMA. Zmierza w kierunku 110,30. Potrzebne jest przebicie powyżej 112,00 i 200-dniowej SMA, by ustabilizować sytuację.

FTSE100 – spodziewany spadek na otwarcie o 6 punktów do 7 403

DAX – spodziewany spadek na otwarcie o 11 punktów do 13 048

CAC40 – spodziewany spadek na otwarcie o 6 punktów do 5 384

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz