Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Cena kawy blisko tegorocznych minimów, 30.07.2018r.

Podziel się postem:

 

Poprzedni tydzień na rynku kawy zakończył się spadkiem notowań tego surowca. Nie jest to zresztą żadna nowość na tym rynku, na którym trend spadkowy trwa już od wielu miesięcy, a nawet lat. Największym wyzwaniem rynku kawy już od wielu lat jest walka z nadpodażą tego surowca, która przyczynia się do presji spadkowej na notowaniach kawy.

Obecnie notowania kawy arabica w Stanach Zjednoczonych oscylują w okolicach 110 centów za funt, czyli blisko tegorocznych minimów, przypadających na rejon 107-108 centów za funt. Pod koniec minionego tygodnia pewnym wsparciem dla strony popytowej był niedostatek deszczu w Brazylii oraz informacje o poprawiającym się popycie na kawę przy niższych cenach tego surowca. Dodatkowo, scenariusz możliwego odbicia notowań w górę potęguje fakt, że inwestorzy instytucjonalni utrzymują rekordowo duże krótkie pozycje na rynku kawy, więc każda pozytywna informacja może stanowić impuls do ograniczenia tych pozycji.

Tak czy inaczej, jakiekolwiek odbicie notowań kawy w górę prawdopodobnie będzie krótkotrwałe. Biorąc pod uwagę trudną sytuację fundamentalną na rynku tego surowca, kontynuacja długoterminowego trendu spadkowego jest wciąż bazowym scenariuszem.

FCOFFEEDaily_30.07.png

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne 

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz