Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Bitcoin rośnie, obawy również, 10.07.2019r.

Podziel się postem:

 

Kolejne problemy piętrzą się przed kryptowalutą Facebooka – Librą. W zeszłym tygodniu anonimowy pracownik Banku Japonii opowiedział o obiekcjach BOJ względem niej, w szczególności problemach związanych z prawnym uregulowaniem i przejściem do, de facto, nowej rzeczywistości wirtualnej. Bardzo gorzkie słowa padły także z ust znanego noblisty z dziedziny ekonomii – Josepha Stiglitza. Twierdzi on, że “każda waluta opiera się na zaufaniu, ale tylko głupiec zaufałby Librze Facebooka”. Wskazał też, że korporacji tej udało się w zaledwie kilka lat uzyskać taki poziom nieufności, jaki systemowi bankowemu zajęło znacznie więcej czasu. Sugerował także konieczność ścisłej kontroli ze strony ustawodawców, a w razie potrzeby – wymuszenie zatrzymania emisji. Powoli zaczyna się to ziszczać, jako że Komitet ds. Usług Finansowych USA oficjalnie poprosił firmy skupione wokół Libry o zaprzestanie rozwijania projektu, ponieważ istnieje poważne niebezpieczeństwo stworzenia nowego systemu finansowego zbyt wielkiego, by upaść.

W ostatnim tygodniu sieć obiegła informacja o planach brytyjskiego FCA co do zablokowania kryptowalutowych instrumentów pochodnych. Dotyczy to przede wszystkim kontraktów CFD oraz terminowych na Bitcoina, które miałyby stać się zakazane w Wielkiej Brytanii. FCA poinformowało, że wkrótce rozpoczną się konsultacje publiczne w tej sprawie. Regulator powołuje się na liczne nadużycia, przestępstwa finansowe, ekstremalną zmienność ruchów cenowych czy niedostateczne zrozumienie zasad działania ze strony inwestorów.

W życie weszła nowelizacja rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych. Na jej mocy osoby obracające kryptowalutami są zwolnione z tej daniny do końca 2019 roku. Zgodnie z ustawą o PCC podatek winien wynosić 1% każdej transakcji. Z uwagi na problemy natury prawnej i stawianie inwestorów w bardzo niekorzystnej sytuacji, wprowadzenie opodatkowania jest odraczane. Nie oznacza to oczywiście zwolnienia także z podatku dochodowego wysokości 19%.

Szwajcarske Nestle rozpoczeło współpracę z platformą blockchainową OpenSC, celem jest stworzenie narzędzia umożliwiającego śledzenie łańcucha dostaw produktów dla konsumentów. Wpierw do systemu wprowadzone ma zostać mleko od producentów z Nowej Zelandii, następnie dostawy oleju palmowego z obu Ameryk. Celem projektu jest zwiększenie zaufania do jakości marki, o tyle bardziej, że popularna jest wśród matek z dziećmi.

Oracle z kolei podjęło współpracę z World Bee Project. Firma ma wspomóc WBP w opracowaniu etykiet BeeMark na produkty, które miałyby gwarantować pochodzenie z ekologicznych i zrównoważonych źródeł. Projekt także miałby opierać się o DLT, co ma być gwarantem niezmienności i pewności danych. Jest to kolejny etap współpracy obu firm: wcześniej prezentowane były metody poświadczania autentyczności miodu z wykorzystaniem blockchaina. Jest to o tyle ważne, że według badań Food Safety News aż 76% miodów sprzedawanych w sklepach to podróbki.

Okazuje się, że to nie koniec problemów samozwańczego twórcy BTC – australijskiego informatyka Craiga Wrighta. Niedawno wykazane zostało,  że fizycznie niemożliwe jest, aby to on zakładał pierwsze węzły sieci. Równolegle trwa postępowanie sądowe o kradzież przez niego setek tysięcy Bitcoinów od nieżyjącego już Dave’a Kleinmana. Prawnik Kleinmana ujawnił na Twitterze, że Wright przedłożył w sądzie sfałszowane dokumenty, które miały dowodzić umowy powierniczej i współpracy między dwoma stronami. Metadane plików, datowanych na październik 2012, wskazują, że utworzono je już po śmierci Kleinmana w 2013 roku.

 

Bitcoin po dotarciu do 14 000 USD dynamiczne się od niego odbił. Aktualnie za wsparcie działa okrągłe 10 000 USD z rozszerzeniem do 9 500 USD. Kolejna bariera dla wzrostów znajduje się na poziomie 15 000 USD. Warto zauważyć, że zwiększyła się zmienność, co świadczy o realizacji zysków przez część inwestorów.

Ethereum podobnie jak BTC, także i tutaj nastąpiła realizacja zysków na 360 USD. Wsparcie aktualnie znajduje się w przedziale 280 – 290 USD, a dopiero spadki poniżej 220 USD doprowadziłyby do załamania trendu wzrostowego.

Bitcoin Cash m problem z pokonaniem oporów w przedziale 480 – 500 USD, a kolejna bariera znajduje się na 580 USD. Krótkoterminowy opór jest na 450 USD, a wsparcie na 360 USD.

Litecoin miał problemy z pokonaniem poziomu 140 USD, a wyprzedaż BTC spowodowała także spadki na tej kryptowalucie. Dla zachowania trendu wzrostowego kluczowe jest wsparcie na 100 USD.

Ripple cena w dalszym ciągu nie może pokonać oporu na 0,45 USD. Wsparcie znajduje się na  0,36 USD.

Dash wybił poziomy oporu wynikające z poprzednich minimów na 140 – 150 USD, kolejny opór na 180 USD już zatrzymał cenę. Wsparcie jest na 140, 120 oraz 100 USD. Kształtowana aktualnie formacja podwójnego szczytu może doprowadzić do pogłębienia korekty.
CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz