Aktualności Analizy Forex Komentarze i opinie

Bilans dnia – ryzyka znikają?, 10.10.2019r.

Podziel się postem:

 

Mimo, że w ciągu dnia napływały plotki, jakoby chińska delegacja nie podjęła jeszcze decyzji, czy pozostanie w Waszyngtonie na dwa dni (rozpowszechniane przez chińskie źródła), to ostatecznie rozmowy oficjalnie wystartowały po południu, a prezydent Donald Trump napisał później na Twitterze, że planuje jutro spotkać się z wicepremierem Liu He (co teoretycznie oznacza, że ten nie wyjedzie za kilka godzin). To pozwoliło na wykreowanie mocniejszego schematu risk-off – kontynuowane były zwyżki na bardziej ryzykownych aktywach i przede wszystkim słabość dolara. Gorzej zachowują się jedynie dzisiaj frank i jen, co jest akurat oczywiste (odwrót od tzw. bezpiecznych przystani). W górę idą indeksy na giełdach, a w obszarze surowców uwagę przyciąga m.in. techniczne wybicie na miedzi, czy też zejście notowań złota poniżej bariery 1500 USD.

Co dalej? Najpewniej wieczorem pojawią się pierwsze plotki/informacje z przebiegu rozmów Amerykanów z Chińczykami – tym razem jednak nie wystarczy już to, że chińska delegacja pozostanie do jutra. Rynek będzie chciał uzyskać dodatkowe informacje, najlepiej o planowanym kształcie tymczasowego porozumienia. Na to być może będziemy musieli jednak jeszcze zaczekać do piątkowego południa, lub nawet późnego popołudnia…

 EURUSDDaily.png

Wykres dzienny EURUSD

 

Po południu uwagę przyciągnął funt, który poszedł mocno w górę po tym, jak w depeszach agencyjnych pojawiła się informacja o pozytywnym przebiegu spotkania premierów Wielkiej Brytanii i Irlandii – obaj politycy widzą szanse na rozwiązanie problemu irlandzkiego backstopu. Szczegółów nie znamy – Leo Varadkar zapowiedział jedynie, że jutro planuje spotkania z brytyjskim ministrem ds. Brexitu, oraz co ważniejsze, szefem unijnych negocjatorów Michel Barnier’em. W rannym raporcie zwracałem uwagę, że Irlandczykom powinno zależeć na rozmowach z Johnsonem, ale czy ich ostateczny wynik będzie pozytywny, to już zupełnie inna sprawa. Na razie jednak funt jest znów na fali – kurs GBPUSD doszedł już do 1,2350.

 

GBPUSDDaily.png

Wykres dzienny GBPUSD

 

Marek Rogalski

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz