Aktualności Analizy Forex

Bez jastrzębich tonów w przekazach BOE i ECB, dolar wsparty przez sprzedaż detaliczną.

Podziel się postem:

W dzisiejszym przekazie z Banku Anglii brak jest „jastrzębich” wzmianek mogących podbić notowania funta. Decyzja o utrzymaniu stóp procentowych (0,5 proc.) była jednomyślna (9-0). Decydenci w BOE nadal zwracają uwagę na wyzwanie, jakim będzie Brexit. Ich zdaniem potrzeba też czasu, aby móc ocenić skutki zacieśnienia, jakie miało miejsce w listopadzie. Nie wyklucza się możliwości dalszego zacieśnienia polityki, ale będzie ono raczej dość stopniowe. Innymi słowy – na razie BOE nie zamierza się spieszyć, bo są inne problemy na głowie (Brexit). Wpływ na notowania funta w najbliższych godzinach będą mieć też informacje ze szczytu UE (który potrwa do jutra), chociaż będą to już tylko „dyplomatyczne formalności”, a rynki będą patrzeć w przód, a tu polityczna słabość premier May może rzutować na styl i jakość drugiego, kluczowego etapu negocjacji, jakie zaczną się w przyszłym roku.

Powodów do umocnienia euro nie dał też Europejski Bank Centralny – parametry polityki pieniężnej nie uległy zmianie (według ustaleń z października od stycznia skala programu QE zmaleje do 30 mld EUR miesięczne), a uwaga rynku skupiła się bardziej na prognozach makroekonomicznych. Te nie dały jednak odpowiedzi na pytanie, czy ECB zdecyduje się zakończyć program skupu aktywów we wrześniu 2018 r. Wyraźne podniesienie prognoz dla PKB (na ten rok do 2,4 proc. z 2,2 proc., przyszły do 2,3 proc z 1,8 proc., a na 2019 r. do 1,9 proc. z 1,7 proc.), nie poszło w parze ze wskazaniami dla inflacji (szacunki na ten rok pozostały na poziomie 1,5 proc., na przyszły zostały podniesione do 1,4 proc. z 1,2 proc., na 2019 r. pozostały na dotychczasowym poziomie 1,5 proc., a na 2020 r. wynoszą 1,7 proc. To pokazuje, że w perspektywie najbliższych 3 lat inflacja może nie osiągnąć celu na poziomie 2,0 proc. Jednocześnie Draghi powtórzył, że stopy procentowe nie zostaną zmienione przez dłuższy czas po zakończeniu programu QE. Dał też do zrozumienia, że ECB będzie wykorzystywał wszelkie narzędzia do momentu, kiedy będzie miał pewność, że inflacja jest „dopasowana” w długim terminie. A to mogłoby oznaczać kontynuację programu QE poza wrzesień 2018 r.

Tymczasem dolar osłabiony wczorajszym przekazem FED, dzisiaj dostał wsparcie w danych nt. sprzedaży detalicznej, które poznaliśmy o godz. 14:30. W listopadzie jej dynamika wyniosła 0,8 proc. m/m, oraz 1,0 proc. m/m bez uwzględnienia samochodów, co jest wynikiem znacznie lepszym od prognoz.

gbpusd.

Eurusd.

Marek Rogalski

Bossa.pl

Podziel się postem:

Dodaj komentarz