Aktualności Ekonomia Komentarze i opinie

Banki w natarciu, 23.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Podczas dzisiejszej sesji swój wzrostowy scenariusz potwierdzają banki, choć na indeksie branżowym potrzeba jeszcze jednego kroku, aby można było z większym optymizmem patrzeć w przyszłość. Mianowicie wybicie lokalnych szczytów w przedziale 8000 – 8100 punktów dałoby potwierdzenie odwrócenia trendu, które swój początek ma pod koniec lipca, kiedy WIG-Banki wybił się ponad 7800 punktów. Po długim okresie wyprzedaży sektora finansowego, nastąpił moment, kiedy ponownie inwestorzy zaczęli dostrzegać szanse w tej branży. Prawdopodobnie dzięki oczekiwaniom odnośnie podwyżek stóp procentowych, które powinny się zbliżać w przyszłym roku.

Kurs Pekao zbliżył się do rejonu 119 zł, gdzie znajduje się silna strefa oporu, a jej wybicie dałoby szansę na rozwinięci większego ruchu wzrostowego w kierunku 124 zł. Sytuacja finansowa banku jest dobra, a brak konieczności zmiany swojej działalności operacyjnej w związku z zaniechaniem rozmów o połączeniu PEO z Alior Bankiem, powodują powrót optymizmu wśród inwestorów. Także największy polski bank, PKO BP rośnie w siłę, cena aktualnie zmaga się z oporem na 42 zł, czyli poziomem poprzedniego szczytu i wybicie tej bariery otworzy drogę w rejon 44 zł.

 

Niestety wciąż pod kreską jest sektor energetyczny. Energa i Enea wybijają dziś nowe lokalne dno, potwierdzając tym samym trend spadkowy. PGE uczynił to już kilka dni temu, a Tauron jest o krok. Dopóki trend spadkowy trwa, to szukanie dna na sektorze jest pozbawione sensu. Pomimo bardzo niskich wycen, które wręcz sugerują bankructwo spółek i tym samym dają możliwość ich zakupu znacznie poniżej wartości księgowej, nie można traktować tego jako okazji. Zapowiadane inwestycje są nie tylko ogromne, ale przede wszystkim mgliste. Brakuje centralnego planu dla naszego sektora energetycznego, który określałby konkretnie jakie kroki poczyni rząd oraz jak zostaną one sfinansowane. Minister Energii, Tchórzewski, wielokrotnie deklarował udział lub brak udziału jakiś spółek w projektach, po czym same spółki to dementowały. W takich warunkach nie da się wycenić przyszłej wartości firmy, dlatego cały sektor jest pod silną presją.

 

Z tego samego powodu, co spółki energetyczne tanieją, to drożeją PKN Orlen i Lotos. Obie spółki zostały wyciągnięte z sektora energetycznego, ponieważ podlegają bezpośrednio Premierowi, a deklaracje, że nie będą uczestniczyć w budowie elektrowni jądrowej mocno pomogły spółkom. Dodatkowo wizja stworzenia jednej ogromnej grupy kapitałowej i umocnienie pozycji na rynku międzynarodowym, wydaje się być dla inwestorów kusząca. Lotos dziś wybił historyczne maksimum, a PKN Orlen niedawno wznowił trend wzrostowy.

 

Dzisiejsze dane PMI dla strefy euro okazały się słabsze dla sektora produkcyjnego. Wstępne PMI wyniosło 54,6 zamiast oczekiwanych 55,1. Stabilnie wygląda sytuacja w sektorze usług, gdzie PMI wyniosło 54,4 co jest zgodne z oczekiwaniami. W Polsce wskaźnik bieżącego zaufania konsumentów wyniósł 6,2 względem 5,2 miesiąc wcześniej, jednak wciąż wyprzedzający wskaźnik tegoż zaufania wynosi 2,4 co wskazuje na niepewność co do przyszłości, przy jednoczesnym wzroście bieżącego zadowolenia, co zresztą potwierdzają dane na temat sprzedaży detalicznej.

 

USD/PLN kurs odbił kluczowego wsparcia na poziomie 3,6800. Kolejne wsparcie znajduje się na 3,6400 i jego przebicie oznaczać będzie załamanie trendu wzrostowego w długim terminie. Najbliższy opór znajduje się na 3,7100, a następnie na 3,7300.

 

EUR/PLN próba wybicia oporu na 4,3100 – 4,3200 zakończyła się niepowodzeniem. Wsparcia są ulokowane na 4,2600. Aktualnie cena testuje lokalny opór na 4,2800, jego wybicie otworzy drogę z powrotem do 4,3100.

 

GBP/PLN najbliższy opór znajduje się na 4,7800 oraz 4,8300, a aktualne wsparcia na poziomie 4,7300 oraz 4,6800. W przypadku mocniejszych wzrostów, barierą będzie poziom 4,8640 oraz 4,9000.

 

CHF/PLN cena wybiła się z konsolidacji rosnąc powyżej 3,8000 i dynamiczne dotarła do kolejnego oporu na 3,8420. Aktualnie kurs odbił od wsparcia na 3,7400 i testuje lokalne opory na 3,7700. Ostateczne wsparcie jest na poziomie 3,6800. Kolejny opór znajduje się na 3,8400, a następnie w przedziale 3,8900 – 3,9000.

 

CMC Markets

Podziel się postem:

Dodaj komentarz