Aktualności Analizy Komentarze i opinie Towary, surowce

Balansowanie cen kawy arabica przy poziomie 1 USD za funt, 24.08.2018r.

Podziel się postem:

 

Ostatnie dni były niezwykle nerwowe dla inwestorów na rynku kawy. Notowania kawy arabica na początku bieżącego tygodnia zeszły poniżej ważnej psychologicznej bariery na poziomie 1 USD (100 centów) za funt. O ile trend spadkowy na wykresie kawy trwa już dobrych parę lat, to ostatnie tygodnie przyniosły przyspieszenie jego dynamiki.

Presję na spadek cen kawy w ostatnim czasie wywierała spadająca wartość brazylijskiego reala, która skłania wielu producentów do nasilonej sprzedaży surowca na eksport. Dodatkowo, sama podaż kawy jest spora – w Brazylii, która jest największym producentem kawy na świecie (w szczególności kawy arabica), eksporterzy mają problemy ze znalezieniem wystarczająco dużej liczby statków, zdolnych pomieścić ogromne zbiory. W tym kontekście, niewielkim pocieszeniem dla strony popytowej na rynku kawy są informacje o spadku produkcji w Indiach po tamtejszych powodziach – fakt ten nie przełoży się bowiem znacząco na ogólnoświatową podaż.

Fundamentalne czynniki wciąż przemawiają za spadkiem cen kawy, jednak warto wspomnieć, że niskie ceny surowca stają się już wyjątkowo uciążliwe dla jego producentów. Z tej przyczyny, niektórzy z nich mogą rezygnować z produkcji kawy w kolejnych sezonach w obawie przed słabą rentownością upraw – a to może wesprzeć notowania kawy w długoterminowej perspektywie.

FCOFFEEDaily_24.08.png

Notowania kawy arabica – dane dzienne

 

Dorota Sierakowska

Bossafx

Podziel się postem:

Dodaj komentarz